Politika Domáce

Zlý výsledok Mosta je výsledkom koalície so Smerom a SNS, hovorí Nagy. Dôvod na výmenu predsedu nevidí

Na kandidátke Most-Híd bol ako prvý József Nagy. Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Negatívny výsledok eurovolieb pre Most-Híd je dôsledkom toho, že je súčasťou vládnej koalície so Smerom-SD a SNS. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede dosluhujúci europoslanec za Most-Híd József Nagy. Zároveň je presvedčený, že politici by mali sledovať záujmy a hodnoty svojich voličov a pokiaľ voliči Mosta-Híd spoluprácu so Smerom a SNS hodnotia ako negatívnu, strana by sa mala podľa toho aj zariadiť. V budúcich parlamentných voľbách by Most-Híd mal podľa Nagya hľadať iných koaličných partnerov.

 

Tvrdí však, že vystúpenie z koalície by bol pár mesiacov pred parlamentnými voľbami len taký falošný krok. Rovnako nevidí ani potrebu personálnej výmeny vo vedení strany. “Pokiaľ situácia ostane na úrovni ako je teraz, je v záujme demokratickej časti politického spektra, aby sa voľby konali v riadnom termíne,” povedal.

Nagy nevylúčil ani možnú budúcu spoluprácu s SMK. “Pokiaľ bude taká platforma, kde budeme hľadať, čo nás spája, viem si to predstaviť. Ide aj o hodnoty, aj o princíp. Pokiaľ budú ochotní akceptovať špecifiká našej strany a budú akceptovať aj demokratický princíp právneho štátu, tak si myslím, že nie je problém a aj ja budem podporovať spoluprácu,” povedal.

Platia daň za koalíciu

“Vážime si hlasy všetkých voličov, ktorí dali hlas našim kandidátom,” uviedol s tým, že Most-Híd výsledky sobotných volieb do Európskeho parlamentu (EP) rešpektuje, ale z výsledku nie je nadšený. Podľa neho voľby neboli o európskych témach, ale o domácej politickej situácii. “Platíme za to, že sme súčasťou tejto vládnej koalície, za to platíme daň. Do toho nahrala aj kauza okolo hrania hymny. Keby sa nestala, určite by sme museli uhrať lepší výsledok. Pevne verím, že zostava, ktorá sa dostala do EP bude pokračovať v tom, čo som mohol robiť aj ja,” uviedol ďalej na tlačovej besede József Nagy.

Zastúpenie v Európskom parlamente bude mať podľa oficiálnych výsledkov sobotňajších volieb šesť slovenských politických subjektov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Za dôležité považuje, že EP bude mať proeurópsku väčšinu a nehrozí rozpad EÚ. Most-Híd si uvedomuje, že do EP sa dostali aj dvaja europoslanci za ĽS NS. “Toto mojim kolegom nezávidím, ale Slovensko je napriek tomu proeurópsky zastúpené. Všetci ostatní zdieľajú proeurópsku filozofiu a proatlantické smerovanie SR,” podotkol Nagy. Zároveň ho mrzí, že v EP nemá Slovensko ani jedného reprezentanta maďarskej menšiny. Ocenil však, že koalícia PS/Spolu prejavila ochotu podporovať aj záujmy národnostných menšín v oblasti školstva, kultúry a používania jazykov.

Zastúpenie v Európskom parlamente bude mať podľa oficiálnych výsledkov sobotňajších volieb šesť slovenských politických subjektov. Víťazom volieb sa stala koalícia Progresívne Slovensko/Spolu so ziskom 20,11 %, čo znamená štyri mandáty europoslancov. Na druhom mieste sa umiestnila strana Smer-SD (15,72 %, tri mandáty). Nasledujú ĽS NS (12,07 %, dva mandáty), KDH (9,69 %, dva mandáty), SaS (9,62 %, dva mandáty) a OĽaNO (5,25 %, jeden mandát). Iné strany, vrátane parlamentných SNS, Sme rodina a Mosta-Híd, budú bez zastúpenia v Európskom parlamente. Účasť vo voľbách dosiahla 22,74 percenta, čo znamená 1 007 398 voličov.