ZMAJKOVIČOVÁ: Ochrana našich občanov je na prvom mieste

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Ochrana práv našich občanov je podľa členky predsedníctva Smeru-SD Renáty Zmajkovičovej na prvom mieste. Ako povedala dnes pre agentúru SITA, netreba pomáhať prevádzačom. „Každý migrant bez cestovných dokladov je na našom území neoprávnene. Zákony platia pre všetkých,“ vyhlásila. Zmajkovičová sa zároveň zastala svojho straníckeho šéfa, ktorý cez víkend opätovne odmietol zavedenie kvót pre migrantov. „Premiér jasne povedal, že odmietame kvóty, nie však pomoc pre tých, ktorí ju potrebujú. Pomoc poskytneme v takom rozsahu, aby to neohrozovalo životy ľudí, chod života v našej krajine a majetok občanov,“ zdôraznila.

Podľa Zmajkovičovej nemôžeme dovoliť, aby nelegálnym pohybom utečencov na našom území bez lekárskych prehliadok bolo ohrozené zdravie našich občanov. „Provizórne a nelegálne osídľovanie nášho územia považujeme za neprípustné. Nikto nemôže dlhodobo ohrozovať každodenný život detí a dospelých,“ vyhlásila. Podľa nej sa treba postaviť za zastavenie presunu migrantov, ktorí sú manipulovaní organizovanými skupinami, prevádzačmi na územia krajín európskeho spoločenstva a to bez súhlasu občanov a ich vlád, ktoré záujmy zvrchovanosti štátov

V krízovej situácii tiež podľa poslankyne Smeru-SD platia zákony. „Pri takomto masívnom presune ľudí je neprípustné zlyhávanie spôsobené tlakom a netrpezlivosťou,“ konštatovala s tým, že aj naši občania podstupujú prehliadky, kontroly či skeny zreničiek, odoberanie otlačkov prstov pri vstupe do krajín mimo európskeho spoločenstva. „Je to prejav zaistenia bezpečnosti, ochrany, na ktorú majú jednotlivé krajiny a ľudia žijúci v nich právo. Nič viac neočakávame ani my. Tí, ktorí nesplnia podmienky našich pravidiel, či pravidiel celého európskeho spoločenstva, nemôžu očakávať, že zotrvajú na našom území,“ dodala.

Problém migrácie treba podľa Zmajkovičovej riešiť tam, kde vznikol. „Treba sústrediť silu, um, materiálne prostriedky na pomoc ľuďom v ich vlastných krajinách, aby krok za krokom tvorili vlastné domovy. Môžeme im pomáhať, nemôžeme to urobiť za nich,“ povedala.

Viac o téme: imigranti, Renáta Zmajkovičová, Smer

Súvisiace články