Politika Spoločnosť Domáce Top

Zmeny v zdravotníctve sa nateraz odkladajú. Kalavskej rezignácia visí vo vzduchu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Reforma nemocníc, stratifikácia, Dobrá zmena. Plánované legislatívne zmeny v zdravotníctve už nesú rôzne názvy. Trojročná práca ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej a jej tímu však dostala nateraz stopku. Od 16. septembra šéfka rezortu zbierala podporu od politických strán k jej návrhu. Prácne obiehala a vysvetľovala politikom, o čom stratifikácia vôbec je a čo môže priniesť. V tieto dni sa ukáže, či vláda konečne vyriekne verdikt, ktorý buď zásadne zmení pomery v slovenskom zdravotníctve, alebo sa opäť neposunieme ani o krok vpred. Budúcnosť nemocníc je tak stále neistá a premiér už teraz hovorí o ,,pláne B”. 

 

Nekonečné prieťahy okolo stratifikácie nemocníc sa čoraz viac vyostrujú. Pretransformovanie zdravotníckeho prostredia už dávno nie je o pacientovi, ale o presadzovaní moci. Najskôr mala ministerska zdravotníctva roztržku s Robertom Ficom (Smer-SD), ktorý nepripúšťal inú možnosť presadenia zmien, ako formou ústavného zákona. Kalavská tak jeho požiadavkam vyhovela a zákon, ktorý už mala vypracovaný, prepísala na ústavný. Ten však mal desiatky pripomienok a tak sa vrátila k pôvodnému plánu – pretlačiť zmeny starou známou cestou.

Ďalší škrt cez rozpočet

U Fica sa to neskončilo. Koncom augusta už mala vláda na stole Kalavskej reformu zdravotníctva. Tá však prešla len z časti. Stratifikácia medzi schválenými návrhmi nebola. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) jej dal mesačné ultimátum, počas ktorého mala šéfka rezortu dosiahnuť politický konsenzus. Tá to zobrala vážne a zorganizovala schôdze, na ktorých politikom ozrejmila súčasný neudržateľný stav zdravotníctva a zmeny, aké by vedela na Slovensku zaviesť.

Kalavská na stratifikácii nemocníc pracovala tri roky. Na prvom mieste už dávno nie je pacient. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

,,Plán B”

Síce ešte nie je všetko rozhodnuté, ale už teraz premiér Peter Pellegrini musí uvažovať o alternatívnom riešení. V prípade, že by koalícia zastavila stratifikáciu, chce pristúpiť s ministerkou k ,,plánu B”. Kompetentní by upustili od pôvodného variantu a pristúpili by k zmenám, ktoré by nevyžadovali prijať zákon v parlamente. „Táto fáza je o zbere údajov, má dať obraz o tom, koľko výkonov, kde a v akej kvalite sa vykonáva,“ vysvetlil Pellegrini. Kolotoč by sa mal roztočiť 1. januára 2020, kedy by sa mali začať zbierať dáta. Ale až po apríli 2021 by sa malo skutočne niečo diať. ,,Dobrá zmena”, ako po novom nazval premiér stratifikáciu nemocníc, má prebiehať 10 rokov.

Zmeny v zdravotníctve by mali prebiehať 10 rokov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Počkáme si

Koalícia sa mala dnes stretnúť, aby prerokovali balík zákonov, medzi ktorými bola aj stratifikácia. Koaličná rada sa však k zákonom s najväčšou pravdepodobnosťou nevyjadrí. Dôvodom má byť zrušenie koaličnej rady zo strany predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka.

Stratifikácia = Dobrá zmena

Nielen ministerka, ale aj odborníci a lekári sa prikláňajú k radikálnym zmenám v zdravotníctve. Dobrá zmena má nastoliť jednotnú a adekvátnu zdravotnú starostlivosť vo všetkých nemocniciach v krajine, znížiť počet a dĺžku hospitalizácií, reoperácií či odvrátiteľných úmrtí, obmedziť kompetencie poisťovní, zatraktívniť prácu v zdravotníckom sektore…

Podľa lekárov a odborníkov je súčasný stav v slovenskom zdravotníctve neudržateľný. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ministerkina rezignácia je stále v hre

Kvôli nekonečným sporom okolo stratifikácie ministerka zdravotníctva už niekoľkokrát skloňovala slovo demisia. Tá však nie je ani v týchto dňoch úplne zažehnaná. Kalavská hovorila o demisii už pri prvých neúspechoch. Neskôr vyhlásila, že sa odísť nechystá a teraz nastal ďalší zvrat. Premiér Peter Pellegrini sa obáva, že o ministerku môže prísť. „Ja vnímam a cítim jej povahu, aj jej nejaké osobné nastavenie,“ povedal Pellegrini s tým, že bude robiť všetko preto, aby o ministerku neprišiel.

Možnosť, že Kalavská podá demisiu, je stále vo vzduchu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček