Politika Domáce Top

Zmeny vo vedení strany Smer-SD. Skončil generálny manažér Viktor Stromček

Viktor Stromček. Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA – Zmeny vo vedení strany Smer-SD. Podľa informácií portálu topky.sk najsilnejšiu politickú stranu opustil jej generálny manažér Viktor Stromček. V tejto pozícii pôsobil od marca 2018, kedy vystriedal Jána Richtera. 

 

13:25 Aktualizované o stanovisko Viktora Stromčeka

14:35 Aktualizované o stanovisko predsedu strany Smer-SD Roberta Fica

Portál sa odvolávala na dva na sebe nezávislé zdroje, podľa ktorých mal Stromček pozíciu opustiť už pred niekoľkými týždňami a to na vlastnú žiadosť.

Informáciu o svojom odchode potvrdil aj sám Stromček. “Už v roku 2015 som oznámil, že po úspešnej realizácii najväčšieho investičného projektu v strednej Európe, odídem v roku 2018 z verejného života do súkromnej sféry,” uviedol.

Podľa svojich slov po dohode s vedením strany SMER – SD na jeseň minulého roku svoj odchod z politiky oddialil na obdobie po skončení a vyhodnotení prezidentských volieb. “A presne v duchu tohto rozhodnutia som k 30. 4.2019 ukončil svoje pôsobenie na pozícii generálneho manažéra strany. Taká je skutočnosť a všetky iné dôvody, s ktorými prišli niektoré média, sú čistými špekuláciami postavenými na vode,” uviedol. Reagoval tak na medializované informácie. Podľa Denníka N mal Stromček v minulosti komunikovať s podnikateľom Marianom Kočnerom a formou SMS ho žiadať o pomoc.

Fico: Stromček svoj odchod avizoval

K situácii vo vedení najsilnejšej politickej strany sa vyjadril aj jej šéf Robert Fico. Ten uviedol, že po úspešnom ukončení projektu automobilky v Nitre, za ktorý zodpovedal, Viktor Stromček odmietal akékoľvek iné nominácie a jasne avizoval svoj odchod do súkromnej sféry. “Ako predsedovi strany SMER – SD je mi ľúto, že V. Stromček svoje predstavy o odchode z politiky naplnil. Ďakujem mu za množstvo dobre vykonanej práce, či už na úrovni štátnej alebo straníckej,” uviedol Fico. Iné dôvody na odchod Stromčeka z funkcie odmietol.

Róbert Puci, Robert Fico a Viktor Stromček. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

Vystriedal viacero funkcií

Viktor Stromček začínal v politike ako asistent poslanca a bývalého predsedu SDĽ Petra Weissa. Vo voľbách v roku 2006 bol zvolený za poslanca parlamentu za stranu Smer-SD. Mandátu sa však vzdal a ujal sa funkcie vedúceho kancelárie Národnej rady. Predsedom parlamentu bol v tom čase Pavol Paška. Keď sa k moci v roku 2010 dostala vláda Ivety Radičovej, Stromček sa premiestnil na funkciu riaditeľa bratislavského magistrátu k vtedajšiemu primátorovi Milanovi Ftáčnikovi, ktorý kandidoval ako nezávislý s podporou Smeru.

Zvolený za poslanca Národnej rady bol Stromček aj v roku 2012, avšak ani v tomto prípade sa dlho v parlamentných laviciach neohrial. Už po roku si ho za štátneho tajomníka vybral vtedajší minister dopravy Ján Počiatek, s ktorým ho spájal vraj dobrý vzťah v súkromí. Post štátneho tajomníka na ministerstve dopravy zastával aj po voľbách 2016. Okrem iného mal na starosti manažment príchodu automobilky Jaguar na Slovensko. Odišiel dobrovoľne práve po tom, ako sa stal generálnym manažérom strany Smer-SD. Napriek bohatej politickej kariére a množstve funkcií sa Stromček nikdy netajil tým, že v politike nechce zotrvať a svoj koniec plánoval dlhodobo.