Politika Domáce

Zmiznutá časť spisu v kauze Technopol sa našla. Minister Gál aj tak odvolal predsedníčku súdu

Minister spravodlivosti Gábor Gál odvolal z funkcie predsedníčku okresného súdu Bratislava I. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Chýbajúca časť spisového materiálu v kauze Technopol sa našiel. Uviedol to dnes na tlačovom brífingu minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Ako ďalej informoval minister v prípade zmiznutého spisu budú vyvodené dôsledky voči zodpovedným osobám. Gál odvoláva predsedníčku Okresného súdu Bratislava I Annu Kašajovú.

 

Ako hlavné dôvody uviedol Gál jej manažérske osobné zlyhanie. Ministrovi prekáža tiež fakt, že Kašajová nepovažovala za potrebné o zmiznutej časti spisu informovať ministerstvo či svojich nadriadených.

“Spis z takzvanej kauzy Technopol sa našiel. Aj napriek tomu som sa rozhodol, že odvolám predsedníčku Okresného súdu Bratislava I, pretože podľa môjho názoru zlyhala v istých záležitostiach. Ministerstvo sa ihneď potom, ako sa dozvedelo o chýbajúcom spise, snažilo podniknúť všetky náležité kroky, vrátane jeho elektronickej obnovy,” uviedol Gál. Okresný súd v Bratislave dočasne povedie doterajšia zástupkyňa Miriam Plavčáková, a rezort vyhlási na neobsadený post čo najskôr výberové konanie. Podľa ministra je v budúcnosti dôležité tieto záležitosti previesť kompletne do elektronickej formy, aby sa obdobné prípady neopakovali. Chýbajúce strany sa našli založené v inom spise, Gál doplnil, že konkrétna osoba, ktorá založila strany do inej zložky, sa určiť nedá.

Kauza Technopol

O zmiznutí približne troch stoviek strán zo spisu v kauze Technopol z Okresného súdu Bratislava I informoval ako prvý denník SME. Kauza Technopol sa týka sporov o majetok v hodnote približne 20 miliónov eur. O akcie spoločnosti Technopol Services sa sporili manželia Pavel a Denisa P. Záležitosť vyšetrovala aj polícia, ktorá v prípade vzniesla obvinenia z krádeže akcií a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. O kauze písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak, pričom sa v súvislosti so záležitosťou spomínalo aj meno podnikateľa Mariana K. Tomu podľa medializovaných informácií prišlo na účet približne pol milióna eur z danej spoločnosti.