Regióny Bratislava Top

Známa rodáčka z Prešova ALŽBETA FERENCOVÁ: Otvorene o tom, čomu sa v ŽIVOTE nebráni

Alžbeta Ferencová
Alžbeta Ferencová. ZDROJ: Jano Zemiar

BRATISLAVA – Alžbeta Ferencová (30) sa v minulosti zúčastnila súťaže Miss Universe SR, hrala v seriáli Panelák a účinkovala v televíznej show Koleso šťastia. Za hranicami odštartovala úspešnú kariéru speváčky s umeleckým menom Zea. Nedávno sa objavila aj na našich obrazovkách v úspešnom televíznom seriáli Iveta, v ktorom si zahrala hlavnú postavu. V rozhovore prezradila ako vníma seriál s odstupom času a do akej miery sa stotožnila s postavou mladej rebelky.

 

Pred istým časom som bola na jednom podujatí, kde si známy režisér, František  Fenič, rodák od Prešova, preberal významné ocenenie a v ďakovnej reči povedal „Svoje srdce si nosím v kufri.“ Tým srdcom myslel Prešov, Nižnú Šebastovú, kde prežil svoje detstvo. Aké sú vaše spomienky na Prešov? Navštevujete svoje rodné mesto často? 

Nakoľko žijem v Prahe a Prešov je ďaleko, navštevujem ho zriedka. Vraciam sa sem asi trikrát ročne za rodinou. Ako dieťa som milovala Prešov, navštevovala som tu základnú a strednú školu. Rada spomínam na prechádzky po Hlavnej ulici s kamarátkami.  

Seriálová Iveta bola tvrdohlavá, nedávala si servítku pred ústa a nepohrdla ani alkoholom. Do akej miery ste sa stotožnili s touto postavou? 

Alkohol nemám v obľube. Nepohrdnem však pohárom dobrého vína alebo panákom kvalitnej domácej pálenky. Tvrdohlavá tiež nie som. S Ivetou mám spoločnú živelnosť a temperament. Obidve nenávidíme klamstvo. 

Iveta sa na obrazovkách objavovala vo vyťahaných flanelových košeliach, vy však máte iný štýl. V čom sa cítite najlepšie?

Flanelka je moja srdcovka, kedysi som nosievala flanelové košele bežne. V letných mesiacoch však dávam zelenú šatám. Obľubujem vysoké čižmy a kvalitné lodičky. Milujem roláky, to je moja rovnošata. 

V minulosti ste sa vyjadrili, že sa cítite byť viac tanečníčkou a speváčkou, než herečkou. Zmenilo sa to s postavou Ivety?

Nezmenilo sa to. Iveta bola o šťastí a náhode, že mi tá rola sadla. Na status herečky by mi však museli prísť ďalšie ponuky, aby som si to dokázala aj sama pred sebou obhájiť. Stále sa cítim byť viac speváčkou a tanečníčkou. 

Alžbeta Ferencová. ZDROJ: Jano Zemiar

Po odvysielaní prvých častí seriálu sa medzi divákmi východného Slovenska objavila kritika na spôsob vyobrazenia života v meste Trebišov. Ako ste to vnímali?

Spočiatku ma to mrzelo. Dúfam, že sa diváci s odstupom času nehnevajú a chápu, že nešlo o vyobrazenie života v konkrétnom meste. Bola to filmová realita, ktorá nebola založená na faktoch. Zároveň si však myslím, že trocha pravdy na tom seriáli bola. Ľudia by si to mali priznať a buď sa na tom zasmiať alebo s tou situáciou niečo robiť. 

Navštívili ste niekedy mesto Trebišov?

Trebišov som navštívila ako malá, v posledných rokoch nie. Mám odtiaľ troch dobrých kamarátov, s ktorými som žila v Bratislave. Trebišov teda poznám z ich rozprávania. 

Máte informácie, aká bola sledovanosť seriálu? 

Každý týždeň som dostávala z televízie informácie o sledovanosti. Iveta bola niekoľko týždňov number one a prvé časti to bolo okolo milióna divákov. Teším sa, že si seriál našiel svojich priaznivcov. Vnímam, že seriál viac bavil divákov západného a stredného Slovenska, takže musím prísť domov na východ a zistiť, ako to bolo u nás (smiech).

A čo váš rodinný život? Ste zadaná?

Mojím priateľom je český hudobník Paulie Garand, ktorý je na scéne už príliš dlho. Pár tvoríme štyri roky. Vždy som si myslela, že v tomto veku budem mať rodinu. Moje plány prekazila korona, ktorá mi ukradla tri najproduktívnejšie roky môjho života. Snažím sa to dobehnúť a nejaký čas ešte venovať kariére, takisto chcem vydať album. Dieťatku by som sa však vôbec nebránila.

Autor: Lucia Pavlisková