Spoločnosť Domáce

Známe tváre ukázali dobré srdcia. Pomáhali deťom z hniezd záchrany

Zdroj: TASR / Lukᚹ Grinaj

BRATISLAVA – Herečky Katarína Brychtová a Karin Haydu, moderátorka Lenka Šóošová, speváci Thomas Puskailer a Lenka LeRa Rakárová i majster sveta v karate Roman Volák ponúkali na vianočných trhoch v Bratislave medovníkové bábätká. Vyzbierali 1340 eur, ktoré pôjdu na hniezda záchrany. Charitatívnu akciu zorganizovala už desiatykrát predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.

  “Na vianočných trhoch bola vynikajúca atmosféra, som veľmi rád, že sme mohli trošku pomôcť nechceným deťom z hniezd záchrany,” povedal Puskailer. “Vždy lepšie, keď tieto deti končia v hniezdach záchrany, akoby mali končiť v košoch. Som veľmi rada, že som mohla prispieť svojou troškou. Ľudia sú veľmi štedrí, ak by náhodou aj neboli, ja sa nedám odbiť, a presvedčím ich, že peniaze putujú transparentne na dobrú vec,” hovorí Haydu.

Akciu moderoval Richard Vrablec, ktorý na pomoc hniezdam záchrany dražil produkty od sponzorov. Puskailera tiež nahovoril, aby do dražby venoval svoje rukavice. Do dražby prispela svojou knihou “Napečte si šťastie” aj Brychtová.

Hniezda záchrany existujú na Slovensku od roku 2004 z iniciatívy občianskeho združenia Šanca pre nechcených. Sú to verejne prístupné inkubátory, kde je možné anonymne odložiť nechceného novorodenca. Postupne ich za pomoci sponzorov a finančných príspevkov jednotlivcov zriadili 20 po celom Slovensku a dodnes sa v nich našlo 61 detí. Naposledy Tomáško v košickom hniezde, ku ktorému sa vrátila vlastná mama. Návrat biologickej matky k takémuto bábätku je výnimočný. Väčšina detí z hniezd je adoptovaná do nových rodín.

 “Pre občianske združenie Šanca pre nechcených je dôležité podporovať takéto podujatia a zviditeľniť ľuďom hniezda záchrany, pretože každý rok vyrastie nová generácie mladých žien, ktorá môže mať problém s nechceným tehotenstvom,” hovorí Anna Ghannamová. “Doteraz sa v hniezdach záchrany podarilo nájsť a zachrániť 61 bábätiek. Od vzniku hniezd záchrany klesol počet nájdených mŕtvych novorodencov z priemerných desať detí na dva,” uzatvorila.

 

Galéria
Pri predaji pomáhala aj Katarína Brychtová. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Aj herečka Karin Haydu sa zapojila do projektu. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Známe tváre predávali perníkové bábätká, pomohli tak deťom z hniezd záchrany. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
navigate_before
navigate_next