Spoločnosť Zahraničné

Zo severovýchodu krajiny hlásia strety tureckých a sýrskych vojakov. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia

ilustračná foto Zdroj: TASR / AP

DAMASK – Na severovýchode Sýrie vypukli v sobotu intenzívne strety medzi sýrskymi vládnymi vojakmi a tureckými silami. Informovali o tom štátne médiá a Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Niekoľko ľudí, okrem iných aj kameraman štátnej televízie, utrpelo zranenia, potvrdili tlačová agentúra SANA A SOHR. Centrum zároveň s kurdskou tlačovou agentúrou Hawar informovalo, že zranenia utrpeli sýrski generálmajor a plukovník. Podľa SANA strety nastali v obci Um Šajfa pri meste Ras al-Ajn a došlo počas nich aj k streľbe z ťažkých guľometov.

 

Turecko spustilo začiatkom októbra na severovýchode Sýrie ofenzívu voči sýrskym kurdským bojovníkom, ktorých chcelo vytlačiť od hraníc. Kurdi následne požiadali sýrsku vládu o pomoc. Odvtedy sa sýrske vládne sily dostávajú do stretov s tureckými vojakmi a Ankarou podporovanými opozičnými bojovníkmi, a to aj napriek krehkému prímeriu, ktoré sprostredkovalo Rusko.

Turecké ministerstvo obrany v sobotu uviedlo, že za posledných 24 hodín zaznamenalo osem porušení prímeria alebo útokov zo strany sýrskych kurdských bojovníkov. Rezort na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že kurdskí bojovníci zaútočili mínometmi, raketami a puškami. Kde sa útoky odohrali, ale neuviedol.