Politika Zahraničné

Zo záchranárskej lode Open Arms skočilo do vody ďalších deväť migrantov

Zo záchranárskej lode Open Arms skočilo do vody deväť migrantov. Zdroj: SITA/AP

RÍM – Zo záchranárskej lode Open Arms, ktorá je s takmer 100 migrantmi na palube už 19 dní na mori, skočilo v utorok pri pobreží talianskeho ostrova Lampedusa do vôd Stredozemného mora ďalších deväť migrantov. Tí mali v úmysle svojpomocne doplávať na ostrov, informovala agentúra AP s odvolaním sa na posádku plavidla Open Arms.

 

Migrantov zachránili príslušníci talianskej pobrežnej stráže, či sa vrátia na palubu lode nebolo bezprostredne známe, uviedla posádka Open Arms s tým, že situácia na palube sa začína vymykať spod kontroly.

K najnovšiemu incidentu došlo niekoľko hodín po tom, čo sa do vody vrhol jeden migrant. Napriek tomu, že ho pobrežná stráž zachránila, na palubu Open Arms sa odmietol vrátiť a bol dopravený na Lampedusu.

Talianske úrady plavidlu patriacemu španielskej humanitárnej organizácii Proactiva, ktoré migrantov zachránilo v oblasti Stredozemného mora začiatkom augusta, odmietajú povoliť vylodenie. Ochotu prijať migrantov deklarovalo šesť európskych krajín.

Proactiva dostala od Španielska v predošlých dňoch dve ponuky na zakotvenie — v prístave Algeciras v regióne Andalúzia a v prístave Mahón na ostrove Menorca. Obe však odmietla z dôvodu príliš veľkej vzdialenosti, poveternostných podmienok a stavu núdze na palube.

Španielsko vyšle na záchranu migrantov vojenské plavidlo

Španielska vláda v utorok oznámila, že k pobrežiu talianskeho ostrova Lampedusa vyšle vojenské plavidlo, ktoré prevezme zvyšných 83 migrantov z lode Open Arms španielskej humanitárnej organizácie Proactiva. Tí sa totiž už 19 dní nachádzajú na palube záchranárskej lode, ktorej Taliansko odmietlo zakotviť vo svojich prístavoch. Informovala o tom agentúra AFP.

“(Loď) Audaz vypláva dnes popoludní o 17.00 h z prístavu v meste Rota a bude sa plaviť tri dni k ostrovu Lampedusa, kde sa postará o ľudí na palube lode Open Arms,” uvádza sa vo vládnom vyhlásení.

Situácia na palube záchranárskej lode sa s pribúdajúcim počtom dní zhoršovala. Ako napísala agentúra AP, najmenej 15 migrantov poskákalo do mora s cieľom doplávať až k ostrovu Lampedusa. V pondelok z lode pre zlý zdravotný stav previezli deväť migrantov.

Plavidlu, ktoré zachránilo migrantov v oblasti Stredozemného mora pri pobreží Líbye začiatkom augusta, deklarovalo ochotu prijať migrantov šesť európskych krajín.