Domáce Spoločnosť Politika Spoločnosť Top

Zomierali na ulici, či si kopali hroby. Hladomor zabil na Ukrajine pred 85 rokmi milióny ľudí

Hladomor zabil na Ukrajine v rokoch 1932-1933 milióny ľudí. Zdroj: Archív

BRATISLAVA/KYJEV- Ukrajinci si od roku 2006 pripomínajú jednu z najväčších tragédií, ktorá ich národ postihla v 20.storočí. Každú štvrtú sobotu v novembri sa tak koná spomienka na ukrajinský hladomor. Tento rok je na pietnych akciách prítomný aj slovenský prezident Andrej Kiska. 

 

Prezident Kiska si uctí pamiatku obetí Hladomoru v rámci oficiálneho spomienkového podujatia za účasti ukrajinského a lotyšského prezidenta a ďalších významných zahraničných hostí. Navštívi múzeum druhej svetovej vojny vrátane expozície k aktuálne prebiehajúcemu konfliktu na východe Ukrajiny. Súčasťou spomienkového podujatia je okrem položenia vencov k pamätníku obetiam hladomoru aj medzinárodná konferencia, na ktorej Andrej Kiska vystúpi spoločne so zahraničnými hosťami s krátkym príhovorom. Návšteva Ukrajiny sa uskutočňuje na pozvanie ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

HOLODOMOR

Ukrajinský výraz pre hladomor je holodomor. Na Ukrajine sa ten, ktorý si dnes pripomínajú, píše s veľkým H. V rokoch 1932 až 1933  zomrelo kvôli hladu zrejme až 10 miliónov Ukrajincov (čísla sa v jednotlivých zdrojoch líšia). Ich smrť bola dôsledkom nezmyselnej a neľudskej politiky, ktorú presadzoval Josif Stalin, neobmedzený vládca Sovietskeho zväzu. Od vzniku prvého štátu “roľníkov a robotníkov” prebiehala násilná kolektivizácia do tej doby súkromne hospodáriacich roľníkov. Na Ukrajine, kde bola úrodná zem a považovala sa za obilnicu celého zväzu, dochádzalo k vzburám. Ako spôsob, ktorým sa situácia mala podľa Stalina vyriešiť, bolo zabavovanie všetkého obilia, existoval dokonca zákon “piatich klasov”. Ktokoľvek si nechal viac ako päť klasov obilia, hrozil mu trest smrti.

Roľníkom nebolo dovolené s obilím a poľnohospodárskymi produktami obchodovať, mali zakázané cestovať aj v rámci Sovietskeho zväzu. To, spolu zo suchom a nižšou úrodou viedlo k neuveriteľným a hrozným scénam. Celé dediny vymierali, častokrát ostávali mŕtvi od hladu na ulici. Situácia bola tak strašná, že ľudia sami sebe kopali hroby, aby iní nestrácali silu. Jedli sa kone, psy, žaby, dokonca aj zdochliny a keď nebolo nič iné, tak dokonca aj tráva. Dochádzalo aj k obmedzeným prípadom kanibalizmu.

Upozorňujeme, že video nie je vhodné pre mladistvých a slabšie povahy

Ukrajina považuje Holodomor za genocídu

V roku 2010 ukrajinský súd uznal za vinných z Holodomoru Stalina a ďalších vedúcich predstaviteľov komunistického režimu a vedenia Sovietskeho zväzu v 30.rokoch. Ukrajina zároveň túto udalosť považuje za genocídu. Zároveň sa o tom snaží na medzinárodnom poli presvedčiť iné štáty. Podľa medzinárodného práva je totiž genocída nepremlčateľný medzinárodný zločin a zločin proti ľudskosti. A Ukrajinci by tak mohli žiadať od Ruska – ako nástupníckom štáte ZSSR kompenzácie či minimálne ospravedlnenie.

Zatiaľ sa Ukrajine tak podarilo presvedčiť Austráliu, Ekvádor, Estónsko, Gruzínsko, Kanadu, Kolumbiu, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Mexiko, Paraguay, Peru, Poľsko, Portugalsko a Vatikán. V októbri tohto roku Hlodomor ako akt genocídy uznal aj Senát Spojených štátov amerických. V reakcii na toto uznanie ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval štáty EÚ, aby konali rovnako.

Upozorňujeme, že zábery nie sú vhodné pre mladistvých a slabšie povahy

Galéria
Tragické zábery z hladomoru na Ukrajine. Zdroj: Wikipedia
Tragické zábery z hladomoru na Ukrajine. Zdroj: Wikipedia
Tragické zábery z hladomoru na Ukrajine. Zdroj: Wikipedia
Tragické zábery z hladomoru na Ukrajine. Zdroj: Wikipedia
Tragické zábery z hladomoru na Ukrajine. Zdroj: Wikipedia
navigate_before
navigate_next