Domáce Šport Top

Zomrel bývalý tréner hokejistov Slovana a českej reprezentácie Miloš Říha

Vo veku 61. rokov zomrel v Prahe bývalý tréner hokejistov Slovana Bratislava Miloš Říha. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Mimoriadne smutná správa obletela hokejové Slovensko. Vo veku 61 rokov zomrel český hokejový tréner Miloš Říha. Bývalého kouča Slovana Bratislava či českej reprezentácie v polovici augusta hospitalizovali s akútnymi problémami v pražskej nemocnici. 

 

“Je to pre nás všetkých neopísateľný šok, že nám odišiel taký veľký a skvelý človek a obrovský srdciar. Uplynulý mesiac bol veľký boj, ďakujem celej rodine a všetkým blízkym, ktorí boli pri nás a snažili sa zo všetkých síl. A otcovi by som sa chcel za všetko, čo robil vždy pre ostatných, zo srdca poďakovať,”,” uviedol pre iSport.cz syn Miloš Říha mladší, ktorý s otcom v uplynulej sezóne pôsobil na reprezentačnej striedačke ako asistent.

“Bohužiaľ, je to tak. Pán tréner Miloš Říha zomrel,” potvrdil pre iDnes.cz hovorca Českého hokejového zväzu Zdeněk Zikmund. Říha žil na Slovensku a najskôr bol hospitalizovaný v Rooseveltovej nemocnici v Banské Bystrici, až potom ho previezli do IKEM-u v Prahe. Rodina sa k jeho zdravotnému stavu verejne nevyjadrovala.

 

Vo veku 61. rokov zomrel v Prahe bývalý tréner hokejistov Slovana Bratislava Miloš Říha. Zdroj: TASR

Říhu trápili zdravotné problémy už niekoľko týždňov pred augustovou hospitalizáciou, musel kvôli nim upraviť aj svoj bežný život. Rovnaké problémy riešil už vlani v príprave pred májovými majstrovstvami sveta na Slovensku, kde doviedol národný tím k štvrtému miestu. Pre bolesti v oblasti brucha skončil na niekoľko dní v nemocnici v Nitre. Říha v rokoch 2002 a 2006 získal so Slovanom dva majstrovské tituly v slovenskej extralige. V sezóne 2015/2016 priviedol bratislavský klub do play off KHL o Gagarinov pohár.

Vo veku 61. rokov zomrel v Prahe bývalý tréner hokejistov Slovana Bratislava Miloš Říha. Zdroj: TASR

“HC Slovan Bratislava vyjadruje celej rodine a priateľom Miloša Říhu úprimnú sústrasť. Uznávaný český tréner sa veľkými písmenami navždy zapísal do histórie Slovana,” napísal bratislavský klub na svojom oficiálnom webe. Řiha bol veľký hokejový srdciar, ktorý si urobil veľké meno nielen na Slovensku, v Bratislave, ale aj v Rusku. V KHL viedol Řiha tímy Spartaku Moskva, Chimiku a Atlantu Mytišči, Avangardu Omsk a SKA Petrohrad. Pamätná je najmä jeho tlačová konferencia po svetovom šampionáte v Bratislave, kde sa neubránil slzám. Bol to jediný veľký turnaj, na ktorom bol Říha ako tréner českej reprezentácie.

Správa o úmrtí Říhu zasiahla aj jeho bývalého trénerského kolegu Vladimíra Vůjteka, ktorý v minulosti viedol slovenskú i českú reprezentáciu. “Odišiel jeden z našich najlepších trénerov, bol absolútna špička. Nikto z nás nevydržal v Rusku tak dlho, už iba to hovorí samo za seba. Končí s ním jedna veľká trénerská éra. Spolu sme nepracovali nikdy, ale často sme sa stretávali ako súperi. Na hokej sme mali podobný názor, hrali sme aj podobným štýlom. Na lavičke bol iný. Zahadzoval sako, stabilne pokrikoval na rozhodcov. O tom sme často hovorili, vravel som mu, že tým škodí mužstvu. Vraj si nemohol pomôcť, emócie ho vždy stiahli. Vedel o tom. Ale jeho trénerská kvalita prevažovala,” povedal Vůjtek.

Správu budeme aktualizovať.

 

Mohlo by vás zaujímať

Už je to tu opäť. Šport sa musí od septembra pripraviť na tvrdé reštrikcie a obmedzenia. Štadióny budú prázdne.