Politika Zahraničné

Zomrel minister zahraničných vecí Sýrie Walíd Mualim

Walíd Mualim. Zdroj: TASR / AP

DAMASK – Dlhoročný sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim zomrel v pondelok vo veku 79 rokov. Oznámila to sýrska vláda v štátnej televízii, informovali agentúry AFP a Reuters.

 

Mualim, ktorý pôsobil na poste ministra od roku 2006 a bol tiež vicepremiérom, začal svoju kariéru diplomata v roku 1964. V minulosti bol okrem iného veľvyslancom v Spojených štátoch a v 90. rokoch sa zúčastnil na neúspešných mierových rokovaniach s Izraelom.

Štátne médiá, ktoré priniesli oficiálne oznámenie o jeho smrti, sa o príčine úmrtia nezmienili. Mualim mal však podľa agentúry Reuters už roky podlomené zdravie a problémy so srdcom.

Mualim bol známy ako obhajca krvavého zákroku režimu prezidenta Bašára Asada voči pokojným protestom, ktorý vyvolal desaťročie trvajúci konflikt v Sýrii. Na tlačových konferenciách tiež často kritizoval USA a Západ a obviňoval ich z podnecovania nepokojov vo svojej krajine.

“Bol známy svojimi úctyhodnými vlasteneckými postojmi,” uviedla sýrska vláda vo vyhlásení s tým, že Mualim zomrel na úsvite a pochovajú ho neskôr v priebehu pondelka v Damasku.