Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Zomreli dve významné osobnosti umeleckého sveta

Zomreli významní umelci Slovenska. ZDROJ: snd.sk/csfd.sk

SLOVENSKO – Vo štvrtok vo veku 65 rokov zomrel člen Činohry Slovenského národného divadla Vladimír Obšil a dnes, vo veku 77 rokov zomrel režisér Stanislav Párnický. 

 

 

Informáciu o úmrtí Vladmíra Obšila potvrdila tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Priblížila, že pietna spomienka na zosnulého herca bude v novej budove SND vo štvrtok 6. apríla o 11.30 h. Divadlný ústav pripomína, že členom činoherného súboru SND bol Obšil od roku 1981. “Jeho dynamické herectvo so zmyslom pre decentnú karikatúru, ale aj sugestívne stvárnenie postáv, charakteristických svojou úprimnosťou a vierou v dobro, obohacovali inscenácie našej prvej divadelnej scény vyše 40 rokov,” uvádza Divadlný ústav. Dodáva, že Obšil tiež účinkoval vo viacerých filmoch, seriáloch a rozhlasových hrách.

 

Informáciu o úmrtí Stanislava Párnického potvrdil generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký. RTVS pripomína, že Párnický sa stal režisérom v polovici 70. rokov, keď nakrúcal najmä filmy pre Slovenskú televíziu. Televízna tvorba dodnes predstavuje významnú časť jeho filmografie. V jeho tvorbe hraných filmov vynikla psychologická dráma Kára plná bolesti z obdobia druhej svetovej vojny. V roku 1995 nakrútil pokračovanie filmu Štefana Uhra Pásla kone na betóne s názvom Kone na betóne. Rodák z Piešťan bol tiež bývalým manželom herečky Zdeny Studenkovej.

Stanislav Párnický by 11. apríla oslávil 78. narodeniny. Jeho výraznú osobnosť si RTVS pripomenie v piatok večer o 20.00 h na Dvojke v portréte zo série GEN.sk a na Jednotke filmom Kára plná bolesti o 21.55 h.