Regióny Bratislava Košice Prievidza Top

ZOO v Bojniciach zatvorili. Ako to bude v Bratislave a v Košiciach?

Zubor v ZOO Bratislava. Zdroj: Zoznam.sk / Lenka Bollardtová

BRATISLAVA – Zlá epidemiologická situácia sa dotkla aj zoologických záhrad na Slovensku. Rezort životného prostredia dnes rozhodol, že od piatka 12. 2. zavrie pre verejnosťou Národnú ZOO v Bojniciach. Argumentuje hrozbou šírenia koronavírusu. A ako je to v prípade bratislavskej a košickej ZOO? 

 

Aktualizované 9:55 o informácie z košickej ZOO

Národná ZOO v Bojniciach patrí pod ministerstvo životného prostredia. Minister Ján Budaj (OĽaNO) pri jej zatvorení argumentuje, že ide o prevádzku, ktorá poskytuje služby verejnosti a v zmysle aktuálne platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR musí zostať zatvorená. „Ochrana zdravia ľudí, ako aj zvierat žijúcich v zoologickej záhrade, má najvyššiu prioritu,“ zdôraznil šéf envirorezortu.

Doteraz platil v priestoroch bojnickej ZOO sprísnený režim. Návštevníci si mohli pozrieť zvieratá len vo vonkajších priestoroch. Vstup a pobyt v areáli bol povolený len osobám, ktoré sa preukázali negatívnym testom na COVID-19, s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, respirátor bez výdychového ventilu, šál, šatka), a s povinnosťou aplikovať si pri vstupe dezinfekciu na ruky. Od piatka sa všetky tieto opatrenia rušia a bojnická ZOO zostáva zatvorená do odvolania.

 

Ťavy v ZOO Bratislava. Zdroj: Zoznam.sk / Lenka Bollardtová

Bratislava je zatiaľ otvorená, Košice zatvorili

Bratislavská ZOO má väčšie šťastie. Jej zriaďovateľom je hlavné mesto a naďalej ju môžete navštevovať. Pre zoznam.sk nám to potvrdila Zuzana Chalupová z oddelenia PR a marketingu ZOO Bratislava. Naďalej však platia prísne bezpečnostné opatrenia a všetky pavilóny zostávajú zatvorené. Bratislavská zoologická záhrada je otvorená denne od 10.00 do 15.00 hod.

Nejasnosti a chaos sú pri ZOO Košice. Jej zriaďovateľom je rovnako mesto. Na oficiálnej stránke majú informáciu o tom, že záhrada je zatvorená od 8. januára 2021 z dôvodu výskytu vtáčej chrípky. Na sociálnej sieti však zároveň  ZOO informuje, že jej brány sú od dnešného dňa pre návštevníkov otvorené. Po niekoľkých telefonátoch sme nakoniec zistili, že na zvieratá sa môžete ísť pozrieť aj v metropole východu.

 

Jeleň v ZOO Bratislava. Zdroj: Zoznam.sk / Lenka Bollardtová

Zoologická záhrada však následne informovala o tom, že od piatku 12. februára bude pre verejnosť opäť zatvorená. Dôvodom má byť nepriaznivá epidemiologická situácia a hrozba šírenia koronavírusu. “Rozhodnutie platí do odvolania,” napísala ZOO na sociálnej sieti.