Domáce GPlus Spoločnosť Top

Zostáva už len pár hodín. Zmenou poisťovne môžete získať viaceré štedré benefity

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Už dlhšie uvažujete nad zmenou zdravotnej poisťovne? Nie ste spokojní so zmluvnými podmienkami alebo nedostatkom benefitov? Je najvyšší čas sa rozhodnúť. Na zmenu poisťovne máte už len niekoľko hodín, stačiť vám na to bude aj pár minút. Poradíme vám, ako správne postupovať, ale aj to, ako sa vyhnúť mastnej a zbytočnej pokute. Glob.sk vám prináša aj prehľad benefitov najväčších slovenských zdravotných poisťovní.

 

Zmeniť zdravotnú poisťovňu môže každý Slovák, ale len raz za rok. Najneskôr tak musíte spraviť do konca septembra (30.september 2019). Stačí len vyplniť prihlášku, podpísať ju a zaslať do vami vybranej zdravotnej poisťovne. Nová poisťovňa vás zaregistruje do svojej databázy a od nasledujúceho kalendárneho roka (1.januára 2020) sa stanete poistencom  novej poisťovne.

Máte na výber

Vyplniť prihlášku do novej poisťovne je skutočne jednoduché a nezaberie vám to viac ako 10 minút. Spôsobov, ako tak spraviť, máte hneď niekoľko:

  • navštíviť kontaktné miesto vašej budúcej poisťovne,
  • vyplniť prihlášku elektronicky, na podpis vám ju doručí kuriér
  • vyplniť prihlášku z pohodlia domova, vytlačiť ju a poslať podpísanú novej poisťovni,
  • zavolať na zákaznícku linku budúcej poisťovne a pracovníci ju vyplnia za vás.
Zmeniť zdravotnú poisťovňu môžete raz do roka a to do 30. septembra. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Hrozba pokuty

Okrem správneho vyplnenia prihlášky a odkontrolovania si všetkých údajov, nezabudnite o tejto zásadnej zmene informovať svojho zamestnávateľa. Musíte tak spraviť do 8 dní od začiatku zmeny ( teda do 8. januára 2020), inak by vám Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mohol udeliť pokutu vo výške 331 eur.

V minulosti to také jednoduché nebolo. Pokiaľ ste sa rozhodli zmeniť poisťovňu, museli ste s tým oboznámiť nielen zamestnávateľa, ale aj svojho lekára, či vrátiť preukaz poistenca starej poisťovni. Na všetky tieto povinnosti môžete po novom zabudnúť.

Zmenu zdravotnej poisťovne musíte oznámiť svojmu zamestnávateľovi, inak vám hrozí pokuta až 331 eur. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Benefity najväčších poisťovní

Jedným z rozhodujúcich faktorov, prečo pristúpiť k zmene poisťovne, sú aj benefity, ktoré  ponúkajú. Napríklad poisťovňa Dôvera v roku 2016 obdržala 50 338 zmenových prihlášok, v 2017 to bolo 78 733 a posledné štatistiky ukazujú, že v roku 2018 bolo Dôvere doručených 76 390 žiadostí o zmenu poisťovne.

Benefity, ktoré získate ako poistenec Dôvery. Zdroj: Glob.sk

Všeobecná zdravotná poisťovňa zaznamenáva v posledných rokoch mierny pokles počtu poistencov. Kým v roku 2016 bolo v tejto poisťovni poistených 3 264 905 Slovákov, v roku 2017 ich bolo už len 3 238 547. Klesajúcu tendenciu poistencov zaznamenala štátna poisťovňa aj v roku 2018, kedy jej služby využívalo 3 185 318 ľudí.

Benefity, ktoré získate ako poistenec Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Zdroj: Glob.sk

V Slovenských zdravotných poisťovniach bolo v roku 2018 poistených 5 147 226 ľudí.  V roku 2018 z celkového počtu poistencov využilo možnosť zmeniť zdravotnú poisťovňu 139 126 Slovákov. V zdravotnej poisťovni Union bolo k 30.10 2018 poistených 479 662 ľudí. V roku 2019 zaznamenali ďalší nárasť – a to o 8 048 poistencov viac.

Benefity, ktoré získate ako poistenec Unionu. Zdroj: Glob.sk