Regióny Šport Trnava Top

Zranený Hamšík, chýbajúci útočníci. Tréner Tarkovič má pred kvalifikáciou na MS problémov vyše hlavy

Zdroj: futbalsfz.sk

TRNAVA – Tréner futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič zverejnil nomináciu na marcové kvalifikačné stretnutia o postup na Majstrovstvá sveta 2022 v Katare. Slovensko sa v H-skupine stretne s Cyprom (24.3.) na jeho pôde a dva duely sú na programe v Trnave. S Maltou (27. 3.) a Ruskom (30. 3.).

 

Mimoriadne hektický rok má pred sebou slovenská futbalová reprezentácia. V júni sa po druhýkrát v histórii predstaví na európskom šampionáte a zároveň tento rok odohrá kompletnú kvalifikáciu o postup na MS a k tomu dva prípravné zápasy pred ME. To je spolu minimálne 15 zápasov. Logisticky, personálne, technicky a finančne poriadne náročná úloha, ktorú musí tím okolo Štefana Tarkoviča zvládnuť k spokojnosti svojej aj fanúšikov. Problémom môže byť výber hráčov do reprezentácie, keďže slovenská ponuka je v tomto smere slabá. Z domácej súťaže je na výber minimum hráčov na medzinárodnej úrovni. Legionárov, ktorí sú vo svojich tímoch lídrami, zasa spočítate na prstoch jednej ruky.

Najmä keď pre zranenia chýbajú v reprezentácii jej kapitán Marek Hamšík a brankár Marek Rodák. Pre prísne epidemiologické opatrenia zasa neuvoľnili Nemci z Bundesligy hráčov pre zápasy v Trnave – Petra Pekaríka, Ondreja Dudu a Lászlóa Bénesa. Aj preto má úvodná nominácia pred trojblokom stretnutí s Cyprom, Maltou a Ruskom pre Tarkoviča špeciálny význam. Nielen z pohľadu kvalifikácie MS, ale najmä pri výbere hráčov na európsky šampionát. Aj to boli témy, o ktorých náš reprezentačný tréner hovoril po marcovej nominácii.

 

Zdroj: TASR

Za deväť mesiacov odohrá futbalová reprezentácia minimálne 15 zápasov, to je poriadne veľké sústo. S ničím podobným nemá žiadny reprezentačný skúsenosti. Bude mať prioritu EURO alebo kvalifikácia na MS?

– Osobne si myslím, že podobný rok už futbal na Slovensku nezažije. Je to rarita, odohrať európsky šampionát aj kompletnú kvalifikáciu za 9 mesiacov. Pre mňa, ale aj pre celý realizačný tím, je to veľká výzva a tešíme sa na túto reprezentačnú etapu. Obe akcie sú pre nás mimoriadne dôležité a musíme sa sústrediť nielen na EURO, ale aj na nasledujúce tri kvalifikačné zápasy. Aj preto chceme reprezentáciu stavať na troch pilieroch, aby sme boli úspešní. Sú to tímovosť, vzájomný rešpekt a disciplína. Verím, že hráči prídu pripravení a spolu dosiahneme ciele, ktoré sme si naplánovali.

V nominácii ste museli poriadne improvizovať, chýba v nej kapitán Hamšík, problémy vám robia hráči z nemeckých klubov, chýba nám poriadny útočník. Čo bolo pre vás najzložitejšie?

– Čo sa týka nominácie, pripraviť najmä logisticky aktuálny zraz bolo nesmierne ťažké, pretože hráme prvý zápas v stredu 24. marca a niektorí nominovaní futbalisti majú ligu ešte aj v nedeľu. Aj model odchodu na Cyprus a späť je komplikovaný, keďže sa musí dodržať protokol UEFA Return to Play. Hráči musia prejsť testami v certifikovaných laboratóriách. V nominácii je preto 24 hráčov a traja brankári, keďže až do ME sa s nimi neuvidíme a nemáme inú možnosť byť s nimi v kontakte. Sociálny kontakt je preto dôležitý, aby sme sa vedeli s nimi porozprávať. Problémom je aj uvoľňovanie hráčov z klubov, pre pandémiu koronavírusu. Momentálne je situácia taká, že máme oficiálne vyjadrenie iba z nemeckého klubu Hertha Berlín o Petrovi Pekaríkovi a jeho uvoľnenie iba pre zápas na Cypre. Ale predpokladám, že to bude platiť aj pre Dudu a Bénesa. Situáciu nám nepríjemne skomplikovali aj zranenia Hamšíka a Rodáka. Vyberali sme preto zo zoznamu 50 hráčov a s každým sme chceli byť v kontakte, ostatní nominovaní sú zdravotne v poriadku.

 

Zdroj: TASR

Zranenie Hamšíka je pre slovenskú reprezentáciu veľkým problémom. Takisto absencia Rodáka nie je príjemná. Nehovoriac o problémoch s Bundesligou. Čo s tým?

– Zranenia sú niečo, s čím musíte vo futbale počítať. S Marekom Hamšíkom sme boli v kontakte, vysvetlil mi, o čo ide. Má odtrhnutý svalový uzol, odhad rekonvalescencie aj na základe konzultácie s našim lekárom je taký, že štyri týždne bude mimo hry. Brankár Marek Rodák má naštiepený malíček na ruke a nie je v plnohodnotnom tréningovom procese, situácia je tam veľmi komplikovaná. Platí, že hráči, ktorí nie sú v 100-percentnom poriadku a nehrajú, nie sú v reprezentácii. To, že nám Nemci nechcú uvoľniť hráčov, je mierne povedané nešportové, ale každý štát ma nastavené vlastné pandemické pravidlá a tie sú nadradené pravidlám FIFA a UEFA. Dnes rozhodujú o uvoľňovaní hráčov kluby a tie rozhodujú či a koho pustia. Kluby nie sú povinné hráča na zrazy uvoľniť, ak domáca autorita nariadi po návratoch hráčom povinnú karanténu. Sú to veci ktoré neovplyvním a ja nerád hypoteticky uvažujem. Pre nás je veľmi ťažké všetko objektívne hodnotiť. My sme spravili všetko čo bolo treba, ako a kto príde na Slovensko, ako tu budeme fungovať, aké reštrikcie budú u nás platiť, vysvetlili sme princíp fungovania v reprezentačnej bubline. Ďalšie veci už my neovplyvníme.

Naopak v nominácii je prekvapujúco nováčik Jakub Hromada a opäť Vlado Weiss. Prečo práve títo dvaja? 

– Jakub Hromada je v nominácii nováčik, hlavne preto, že je perspektívny futbalista, hrá v najlepšom českom klube. Nastupuje v lige, v európskych súťažiach, chcel som aby bol v nominácii, keďže pravidelné hrá v klube a z hľadiska kvality môže byť pre reprezentáciu prínosom. Vlado Weiss mal naposledy v lige problémy so zadným stehenným svalom, ale nebolo to nič komplikované. S trénerom sa dohodli, že bude oddychovať, aby sa to nezhoršilo. Ja by som opäť nechcel otvárať tému Vlado Weiss, už som to vysvetlil pred novembrovým zrazom a za tým si stojím aj teraz. Je to hráč, ktorý pravidelne hráva a v určitých situáciách si ho viem predstaviť ako rozdielového hráča, že dokáže reprezentácii pomôcť. Chcel som, aby tu boli hráči, čo sa v kluboch presadili a momentálne hrávajú. To sa týka aj Matúša Bera, Bénesa, Tomáša Suslova či Dávida Strelca. Som presvedčený, že majú kvalitu, aby boli pre reprezentáciu prínosom.

 

 Zdroj: TASR

V nominácii by aj podľa Vás mali byť iba hráči, ktorí sú zdraví a pravidelne nastupujú v základnej zostave. No v aktuálnom výbere sú aj futbalisti zo zámoria, ktorí nemajú žiadnu hernú prax. Rovnako máme dlhodobý problém s útočníkmi a marcová nominácia v tomto smere takisto prekvapila. 

– Samozrejme, že mi to spôsobuje problémy, Ján Greguš aj Albert Rusnák nehrávajú vo svojich zámorských kluboch, podobne Stano Lobotka v Neapole. Nemajú optimálnu a ideálnu hernú prax. Hráči sú v kvalitných kluboch, ale nehrajú. Treba si uvedomiť, že konkurencia v top kluboch je enormná. Lobotka mal ambíciu prestúpiť, ale klub ho nepustil, keďže nemal za neho adekvátnu náhradu a trh je preplnený. Ale ja si myslím, že majú svoju kvalitu, v reprezentácii majú byť. Za tým si stojím. Ale budem sa nimi rozprávať ako ďalej. Pozícia útočníka je u nás dlhodobý problém, nemáme klasického útočníka ako bol Adam Nemec alebo Róbert Vittek. S tým sa musíme vysporiadať. Je tu Róbert Boženík, ktorý síce nehrá pravidelne v Holandsku, ale je tam záruka kvalitného tréningového procese. Michal Ďuriš takisto nie je na tom dobre, vypadol zo zostavy kvôli koronavírusu, bol v karanténe a tréner si medzitým priviedol nového hráča, ktorý pravidelne nastupuje v základe. To sú veci, ktoré sa vo futbale stávajú. Je tu aj Strelec, ktorý má veľký talent a môže to byť pre neho aj reprezentáciu pozitívny moment.

Nominácia zápasy  s Cyprom, Maltou a Ruskom

Brankári: Martin Dúbravka (Newcastle United), Dominik Greif (ŠK Slovan Bratislava), Dušan Kuciak (Lechia Gdansk)

Orancovia: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Martin Koscelník (Slovan Liberec), Milan Škriniar (Inter Miláno), Martin Valjent (RCD Mallorca), Tomáš Hubočan (Omonia Nikózia), Lukáš Pauschek (ŠK Slovan Bratislava), Dávid Hancko (Sparta Praha)

Stredopoliari: Ján Greguš (Minnesota United), Albert Rusnák ml. (Real Salt Lake), Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Patrik Hrošovský (KRC Genk), Juraj Kucka (Parma Calcio), Ondrej Duda (1. FC Kolín), Róbert Mak (Ferencváros Budapešť), Vladimír Weiss (Slovan Bratislava), László Bénes (FC Augsburg), Lukáš Haraslín (Sassuolo Calcio), Jakub Hromada (Slavia Praha), Tomáš Suslov (FC Groningen), Matúš Bero (Vitesse Arnhem)

Útočníci: Michal Ďuriš (Omonia Nikózia), Róbert Boženík (Feyenoord Rotterdam), Dávid Strelec (ŠK Slovan Bratislava)