Zahraničné Spoločnosť Top

Zrážka s asteroidom by vyhladila celé ľudstvo. Vedci preto pripravujú rozhodujúcu misiu

Ilustračné foto: pixabay

BRATISLAVA – Dopad veľkého asteroidu by mohol vyhubiť ľudstvo. Teraz to však vyzerá tak, že obrana proti tomu je možná. Americká a európska vesmírna agentúra NASA a ESA plánujú vesmírnu misiu s názvom “Asteroid Impact & Deflection Assessment”, ktorej cieľom je odkloniť z kurzu malý asteroid.

 

Keby väčší asteroid narazil do Zeme, znamenalo by to koniec ľudskej civilizácie. Dokonca aj dopad menšieho telesa by mohol zničiť celé regióny. Napríklad náraz asteroidu v roku 1908 na Sibíri pri rieke Podkamennaja Tunguska (známy ako tunguský asteroid) zničil plochu s rozlohou vyše 2 000 kilometrov štvorcových. Pre porovnanie – rozloha Bratislavy je 367,6 km².

Ak by vesmírne teleso nezasiahlo pevninu a dopadlo by do niektorého z oceánov, malo by to ešte dramatickejšie následky. Spôsobilo by to obrovské tsunami, ktoré by zasiahli pobrežia mnohých štátov a metropoly, ktoré sa na nich nachádzajú.

Už roky hľadajú NASA a ESA nebeské telesá, ktoré by mohli skrížiť obežnú dráhu Zeme, a ktoré by sa s ňou mohli zraziť. V súčasnosti je známych viac ako 21 440 asteroidov s priemerom najmenej 100 metrov, ktoré by mohli predstavovať takéto riziko.

Ilustrácia dvojitého asteroidu Didymos. Zdroj: YouTube

Plánovaná misia

Vďaka nepretržitému pozorovaniu sa dá zrážka s takýmto telesom predpovedať. Ale čo ak by sa jedného dňa naozaj objavila správa, že veľký kus skaly je na kolíznom kurze so Zemou?

Ľudstvo zatiaľ nemá žiadnu technológiu, ktorá by dokázala zabrániť takejto kolízii, i keď odborníci už roky diskutujú o tom, ako by sa dal letiaci asteroid odkloniť zo svojej dráhy. V prípade hroziaceho pádu by sme sa tak mohli iba bezmocne prizerať, ako sa pohroma blíži k Zemi.

Ale to sa môže čoskoro zmeniť. NASA, ESA a nemecké centrum pre letectvo a kozmonautiku (Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt – DLR) plánujú spoločnú vesmírnu misiu „Asteroid Impact & Deflection Assessment“ (Aida), na ktorej by mal byť pokusne odklonený z dráhy malý asteroid. Iba tak sa dajú preskúmať mechanické parametre, ktoré je potrebné poznať, ak by nastal prípad núdze.

Počas misie vyšlú k dvojitému asteroidu Didymos (jeho väčšia časť má priemer okolo 780 metrov a menšia nazvaná Didymoon je veľká 160 metrov) dve sondy. V októbri 2022 by mala sonda “Dart” (NASA) zasiahnuť Didymoon rýchlosťou okolo šesť kilometrov za sekundu a trocha ho odkloniť z jeho obežnej dráhy.

Európska sonda “Hera” by potom o tri roky neskôr Didymoon dôkladne odmerala. Najdôležitejšou výskumnou otázkou by bolo, ako zmenil zásah predošlou sondou “Dart” parametre jeho dráhy.

Perspektívne by sa dal v prípade vážneho ohrozenia asteroid odkloniť natoľko, aby sa zabránilo zrážke so Zemou.

Radarový snímok dvojitého asteroidu z roku 2003. Zdroj: wikipedia/Arecibo Observatory

Prečo čakať tri roky?

Prečo sa má tri roky čakať, kým “Hera” zdokumentuje, či bol “Dart” úspešný? Je to preto, že pri náraze sondy “Dart” sa môže uvoľniť a rozvíriť veľké množstvo prachu a ľadu, čo by sťažilo výhľad na kráter vytvorený nárazom. Kvôli nízkej príťažlivosti relatívne malého telesa bude trvať roky, kým sa prach na asteroide usadí a výhľad sa vyjasní.

Prezident ESA Johann-Dietrich Wörner chce o projekte nechať hlasovať na zasadnutí Rady ministrov, ktoré sa bude konať od 27. do 28. novembra v Seville. Zatiaľ nie je dohodnuté, či by ho podporila väčšina členských štátov ESA.

Medzičasom misiu podporilo hnutie Asteroid Day založené v roku 2015, ktoré sa celosvetovo zasadzuje za vývoj technológií na obranu proti zrážkam s asteroidom. Spoluzakladateľmi sú astrofyzik a gitarista rockovej skupiny Queen Brian May, astronaut Rusty Schweickart a nemecký režisér Grig Richters.

Mohlo by vás zaujímať:

Dvojitý asteroid Didymos. Zdroj: ESO