Spoločnosť Domáce

Zubní technici majú vážne existenčné problémy. Obracajú sa na zdravotné poisťovne

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Zubní technici majú pre situáciu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu vážne existenčné problémy. Viacerí z nich museli zatvoriť svoje prevádzky z dôvodu poklesu protetických prác. Ako TASR informovala prezidentka Slovenskej komory zubných technikov (SKZT) Hana Dohálová, komora vyzýva zdravotné poisťovne (ZP), aby počas koronakrízy zvýšili platby za zubné náhrady.

 

“Situácia na Slovensku sa každým dňom zhoršuje aj v zubnej protetike. V podstate zubní technici sú vybavení, chránení a bez roboty. Na rozdiel od iných povolaní naši zubní technici mohli žiadať len podporu, ktorá im nepokryje ani odvody do poisťovní, a kde sú ostatné platby a živobytie?” pýta sa Dohálová, s tým, že zubní technici sa snažia udržať prevádzky otvorené, aby mali pacienti zabezpečenú aspoň pohotovostnú starostlivosť v prípade potreby opravy zubných náhrad, koruniek či zubných strojčekov. Napriek tomu zaznamenali pokles práce až o dve tretiny.

Komora sa podľa slov svojej šéfky snaží koordinovať zubných technikov tak, aby aspoň v každom okrese na Slovensku bola otvorená minimálne jedna prevádzka zubného technika.

Dodala, že zubní technici sú vystavení rizikám, pretože pracujú s odtlačkami zubov a so zubnými náhradami, ktoré boli v ústnej dutine pacienta. Môžu byť teda nosičmi nového koronavírusu. Zubní technici, ktorí sa rozhodli vykonávať pohotovostné služby pre zubné ambulancie, si preto zakúpili špeciálne dezinfekčné prostriedky a ochranné štíty.