Zahraničné Politika Top

Zúfalá situácia Británie po odmietnutí dohody o brexite. Toto sú ďalšie kroky, ktoré môžu nasledovať

Mayová v parlamente bránila svoju dohodu o odchode krajiny z Európskej únie. (SITA/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Naliehavé výzvy, varovania, ale ani vízia novej žiarivej budúcnosti Veľkej Británie, ktorú sľubovala britská premiérka Theresa Mayová, nepomohli. Dolná komora parlamentu v utorok večer opätovne odmietla dohodu o vystúpení krajiny z Európskej únie (EÚ). Čo čaká Britov ďalej? Možnými variantmi sú odklad či odvolanie brexitu. V hre je aj odchod bez dohody.

 

Mayová po utorňajšej porážke zopakovala svoj plán pokračovať v hlasovaní v stredu a vo štvrtok a hovorila o “historických rozhodnutiach”.  Britskí poslanci budú najprv dnes hlasovať o tom, či sú za odchod z EÚ bez dohody v plánovanom termíne 29. marca. V tomto prípade budú riskovať, že vzniknú veľké hospodárske problémy a neistota. Tento scenár však podľa britských médií nie je veľmi pravdepodobný.

Ďalšia kroky sú jasné

Keď odchod bez dohody nezíska v parlamente väčšinu, poslancov bude vo štvrtok čakať hlasovanie o odložení brexitu. Lenže ani tieto kroky nezabezpečia východisko zo súčasnej krízy.

Prvá možnosť: Brexit bez dohody (“No Deal”)

Hrozba tejto možnosti z pohľadu Bruselu po utorku výrazne narástla, pretože odo dnes do plánovaného termínu odchodu zostávalo už len 16 dní. Tento scenár v obavách z chaosu, ktorý by v tomto prípade nastal, však odmieta tak Mayová, ako aj EÚ. 

Ak však Británia a Brusel nevyvinú dostatok úsilia, skončí sa členstvo Spojeného kráľovstva v Únii automaticky 29. marca o polnoci bruselského času. Tento dátum obsahuje aj britský zákon o odchode z EÚ a v prípade odmietnutia “No Deal” brexitu by musel byť vypustený. Brexit bez dohody už raz dolná komora odmietla. Chýba však odpoveď, čo namiesto toho navrhuje.

Odporkyňa brexitu (vľavo) diskutuje so zástancom odchodu z EÚ pred budovou parlamentu. (SITA/AP)

Druhá možnosť: Odklad brexitu

Predĺženie termínu odchodu z Únie až po 29. marci je podľa článku 50 Zmluvy o EÚ možné, a z politického hľadiska tiež pravdepodobné. Lenže túto dohodu musí jednohlasne schváliť všetkých 27 krajín Európskej únie. Avšak podľa ich vyjadrení nemusí táto požiadavka prejsť úplne bez problémov.  “EÚ bude očakávať dôveryhodné odôvodnenie možného predĺženia termín a jeho trvania,” uviedol v utorok večer predseda Rady EÚ Donald Tusk prostredníctvom svojho hovorcu. 

Jedným z veľkých problémov sú aj voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať 23. – 26. mája. Ako člen EÚ by musela Británia 2. júla vyslať svojich poslancov na ustanovujúce zasadnutie nového parlamentu. Možné sú preto dva varianty: krátke predĺženie o pár týždňov – v nádeji na zmenu postoja Londýna – alebo dlhšie predĺženie termínu, aby sa získal čas na premýšľanie, čo bude ďalej.

Mayová sama priznala, že odloženie brexitu bez akéhokoľvek plánu problémy nezmenší. Nikto zatiaľ nepozná alternatívu k odmietnutej dohode a počas pár týždňov nebude možné vyrokovať novú dohodu. Na konci odloženého termínu bude opäť hroziť chaos, povedala Mayová a zhrnula: “Možnosti sú neradostné.” Británia je teraz vydaná do rúk Bruselu. Ku konečnému rozhodnutiu by mohlo prísť na samite EÚ na konci budúceho týždňa.

Tretia možnosť: Odvolanie brexitu

Európsky súdny dvor nedávno potvrdil, že Veľká Británia môže jednostranne stiahnuť žiadosť o vystúpenie z Únie podanú v roku 2017. Z politického hľadiska to ale nie je pravdepodobné. Na legitimizáciu by bolo k tomu pravdepodobne potrebné druhé referendum. Mayová je striktne proti takému postupu a varovala pred stratou dôvery v demokraciu po tom, ako Briti v roku 2016 v referende rozhodli tesnou väčšinou o odchode z EÚ. 

Labouristická strana je za nové referendum

Britskí labouristi pod vedením Jeremyho Corbyna sú naopak za vypísanie nového referenda, ale v dolnej komore sa im zatiaľ pre tento návrh nepodarilo získať väčšinu. Niektorí predstavitelia z Bruselu to ale aj napriek tomu vidia ako jednu z možností. “Pre nové oslovenie obyvateľstva hovorí aj to, že na rozdiel od roku 2016 sú dôsledky brexitu omnoho viac jasnejšie: žiadne sľubované výhody, ale len neistota a strata pracovných miest,” uviedol napríklad nemecký europoslanec Jens Geier.

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker považuje za stále pravdepodobnejšie, že napokon k žiadnemu brexitu nedôjde.