Domáce Politika Kauzy Top

Zvrat v pozemkovej kauze. Macháčková zo SPOLU čelí trestnému oznámeniu

Katarína Macháčková má problém. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Škandál poslankyne NR SR a primátorky Prievidze Kataríny Macháčkovej nekončí. Len pred mesiacom poslanci mestského zastupiteľstva v Prievidzi uzavreli jej kauzu na domácej pôde. Vyzerá to však, že pre zakladateľku strany SPOLU celý prípad zďaleka nekončí. Bývalá hlavná mestská kontrolórka Prievidze Jana Michaličková Glob.sk informovala, že na podpredsedníčku SPOLU len pred pár hodinami podala trestné oznámenie – za zneužitie funkcie a podvod.

 

Celá kauza sa točí okolo mestských pozemkov v Prievidzi, kde bola Macháčková ešte v roku 2006 poslankyňou. O pozemky najskôr prejavila záujem ako členka mestského zastupiteľstva, neskôr svoju žiadosť stiahla. Nasledoval kolotoč podivných predajov medzi rôznymi rodinami až sa pozemky dostali späť k poslankyni Macháčkovej. Dnes na nich stojí jej rodinný dom. Táto kauza sa prevalila ešte na jeseň minulého roka, riešil ju dokonca Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Ten riešenie kauzy presunul na plecia špeciálnej komisie v meste Prievidza. Tá skonštatovala porušenie zákona. Posledné slovo však v tomto prípade malo mestské zastupiteľstvo, ktoré rozhodlo, že k zneužitiu funkcie zo strany Macháčkovej nedošlo. Vyzeralo to, že kauza sa skončila, no nastal obrat.

Michaličková podala trestné oznámenie len dnes, približne o 8:30 ráno na Okresnej prokuratúre v Prievidzi. Glob.sk ho má k dispozícii. Vyplýva z neho, že Macháčková sa mala snažiť podozrivými prevodmi vyhnúť verejnému obstarávaniu. Pre podozrenia zo zneužitia funkcie ho podala bývalá kontrolórka Prievidze. Zo zákona totiž vyplýva, že pokiaľ o mestské pozemky prejaví záujem mestský poslanec, je potrebné vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž. V trestnom oznámení sa zároveň uvádza, že podpredsedníčka SPOLU sa takýmto spôsobom snažila obohatiť. Orgánom činným v trestnom konaní posunula aj konkrétne čísla. Keby Macháčková chcela pozemky kúpiť verejnou obchodnou súťažou, cena by vraj bola výrazne vyššia. Navrhovaná cena totiž v tej dobe bola 5,47 eur/m², finančná komisia dokonca navrhovala vyvolávaciu cenu nastaviť až na 5,97 eur/m².

Tieto ceny však platili len pre verejnú obchodnú súťaž. Dve rodiny, ktoré sa pozemkov nakoniec vzdali, ich získali za výrazne nižšiu cenu. Boli im predané za 2,7 eur/m². 

Poslanci SPOLU jej nedovolili vystúpiť

Jana Michaličková bola hlavnou kontrolórkou mesta v čase podivných prevodov pozemkov. “Som presvedčená, že pri získaní bývalých mestských pozemkov do osobného vlastníctva sa pani JUDr. Katarína Macháčková dopustila trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa a zároveň trestného činu podvodu,” informuje Michaličková. “Poslanci za stranu SPOLU, ktorí dnes disponujú v Mestskom zastupiteľstve Prievidza väčšinou, mi však v júni 2019 neumožnili vystúpiť v rozprave, keď prerokovávali v zastupiteľstve práve spomínaný prevod pozemkov a udelenie sankcie primátorke Macháčkovej. Títo poslanci sa na tomto zasadnutí zároveň rozhodli nerešpektovať návrh príslušnej komisie mesta, ktorá odporúčala postup primátorky Macháčkovej pri získaní spomínaných pozemkov sankcionovať,” objasňuje svoje dôvody bývalá kontrolórka.

Macháčková sa do parlamentu dostala za stranu Sieť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Glob.sk bol počas zastupiteľstva, o ktorom Michaličová informuje, priamo na mieste. Kauza sa ťahala niekoľko mesiacov, najskôr ju riešil Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií v parlamente. Keďže Macháčková v inkriminovanom čase nebola poslankyňou Národnej rady, delegovali riešenie kauzy na špeciálnu komisiu mesta Prievidza. Tá dlhé mesiace zhromažďovala zmluvy, dôkazy a snažila sa získať aj stanoviská od všetkých zúčastnených osôb. Nakoniec sa komisia uzniesla, že Katarína Macháčková podľa nich porušila zákon a na získanie lukratívnych pozemkov zneužila svoju funkciu.

Konečné slovo však malo mestské zastupiteľstvo, ktoré rozhodnutie komisie nevzalo do úvahy. V zastupiteľstve má po posledných komunálnych voľbách väčšinu mimoparlamentná strana SPOLU. Poslanci odhlasovali, že skutok sa nestal.

Počas rozpravy sa o slovo uchádzala aj Michaličková a to z titulu bývalej hlavnej kontrolórky mesta. Poslanci SPOLU však väčšinou rozhodli, že jej vystúpiť nedovolia. Glob.sk sa po vtedajšom zastupiteľstve rozprával s niekoľkými opozičnými poslancami. Tí zo situácie neboli vôbec prekvapení, tvrdili, že vzhľadom na prevahu poslancov SPOLU iný výsledok ani nečakali. Povedali, že týmto je pre nich kauza uzavretá. Iný názor však má bývalá kontrolórka. “Som presvedčená, že trestný čin nemôže ostať nepotrestaný a preto som sa rozhodla obrátiť na orgány činné v trestnom konaní,” uviedla. Zároveň podotkla, že k podaniu trestného oznámenia ju motivovali ľudia z Prievidze, ktorí podľa nej neboli spokojní s tým, ako sa kauza uzavrela na mestskom zastupiteľstve.

Politický boj?

Samotná primátorka vidí za celou vecou politický boj. Skritizovala aj samotnú Michaličkovú. “Je už tradícia, že pani Michaličková podáva trestné oznámenie. Dá sa povedať, že bývalá mestská kontrolórka podá aspoň jedno trestné oznámenie každý rok. Opýtajte sa koľko z jej oznámení skončilo začatím vyšetrovania a objasnením veci,” napísala pre Glob.sk Macháčková. “V období, keď som podľa pani Michaličkovej mala protizákonne postupovať v prípade predmetného pozemku bola ona mestskou kontrolórkou. Je preto pozoruhodné, že trestné oznámenie nepodala ešte v roku 2006. S trestným oznámením prichádza po mojom vysvetlení prípadu a po opadnutí mediálnej bubliny,” argumentuje primátorka.

Katarína Macháčková je spoluzakladateľkou strany Spolu s Miroslavom Beblavým. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zároveň poukazuje na fakt, že vo veci už prebieha vyšetrovanie. “Ak sa na vec pozriete po čisto právnej stránke, vecou sa už dávno zaoberá polícia. Nie je možné v jednej a tej istej veci podať ďalšie trestné oznámenia. To len dokazuje záujem o vytváranie politického boja a potrebu mediálnej diskreditácie mojej osoby zo strany neúspešnej protikandidátky na primátorku Prievidze,” uzatvára poslankyňa NR SR.

Podivné prevody pozemkov

Kauzu so zvláštnymi prevodmi pozemkov otvoril Glob.sk. 

Podľa našich zistení v roku 2006 prejavila Katarína Macháčková záujem o pozemky v Prievidzi, rovnako tak urobil aj Jozef Kobela. Obaja boli v tom čase poslancami mesta Prievidza. Neskôr si svoju žiadosť obaja rozmysleli. Podľa trestného oznámenia tak spravili preto, že sa chceli vyhnúť povinnosti zúčastniť sa verejnej súťaže. O pozemky sa o pár mesiacov začali zaujímať dve rodiny – Milan Simušiak s manželkou Soňou a Helena Ondrušková z Prievidze. Mestské zastupiteľstvo, vrátane oboch poslanoc, s takýmto predajom pozemkov súhlasili. O dva mesiace však rodiny pozemky už nechceli a rozhodli sa ich predať. Mesto nevyužilo svoje predkupné právo a pozemky ako súkromná osoba odkúpil Kobela. Ten istý človek, ktorý mal o ne záujem ako poslanec mesta.

Macháčková mu následne poskytla právne služby. Z pozemkov sa rokmi stali stavebné pozemky, kde vyrástli dve novostavby rodinných domov. V roku 2015 o jeden z nich, ktorý bol v rozostavanom stave, prejavila záujem dcéra Macháčkovej Barbora Kútna aj s manželom. Dom s pozemkom kúpila mladá dvojica za 89-tisíc eur. No a o dva roky neskôr ho vymenili za štvorizbový byt v Prievidzi, ktorého vlastníkom nebol nik iný ako jej matka – nezaradená poslankyňa. Tá sa tak na konci celého procesu dostala k domu na pozemkoch, ktorých predaj za pár eur odsúhlasila ešte ako mestská poslankyňa.

Macháčková počas celej kauzy tvrdí, že šlo len o náhodu. Medzičasom však média aj mestskí poslanci získali množstvo dokumentov, ktoré hovoria o opaku. Na rade sú teraz orgány činné v trestnom konaní, ktoré sa budú oznámením zaoberať.

Galéria
Uznesenie Mestskej rady z februára 2006.
Najviac absencií vykázala za rok 2018 poslankyňa Katarína Macháčková (nezaradená). Zdroj: TASR
Katarína Macháčková je spoluzakladateľkou strany Spolu s Miroslavom Beblavým. Zdroj: TASR – Andrej Galica
Poslankyňa Katarína Macháčková prišla k pozemkom, na ktorých býva, podivným spôsobom. Zdroj: TASR
Macháčková sa do parlamentu dostala za stranu Sieť. FOTO TASR – Michal Svítok
Zľava: Bývalí členovia strany Sieť Simona Petrík, Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Zuzana Zimenová. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next