Domáce Kauzy Top

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik: Autenticitu nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS

Zdroj: TASR / Andrej Galica

BRATISLAVA – Kauza Gorila je opäť v hre. Dnes ráno viaceré médiá informovali, že majú k dispozícii nahrávku, ktorá by mohla byť audiozáznamom z odpočúvania z konšpiračného bytu na Vazovovej. Týmto záznamom disponuje aj Glob.sk. Správa okamžite vyvolala búrlivé reakcie. Finančná skupina Penta sa dokonca rozhodla podať trestné oznámenie. K veci sa už vyjadrila aj polícia a špeciálny prokurátor. 

 

“Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané. Spôsob, akým mali byť údajné zvukové nahrávky sprístupnené redakciám, nesie zjavné znaky páchania trestnej činnosti a preto podávame trestné oznámenie,” napísal manažér Penty pre externé vzťahy Martin Danko. Naráža tým na rozhodnutie Ústavného súdu, podľa ktorého bolo odpočúvanie bytu Zoltána Vargu nezákonné a preto nemôže byť využité ako dôkaz.

Podľa Penty sa mohlo s nahrávkou manipulovať. “S nahrávkami, bez ohľadu na to, či sa má jednať o tie, ktoré mali byť nájdené na pracovnom stole u Mariana Kočnera, alebo sa jedná o úplne iný zdroj, je zjavne nezákonne manipulované, sú s najväčšou pravdepodobnosťou kopírované, zostrihávané, či inak upravované, alebo dokonca vyrábané a preto ich považujeme za nedôveryhodné a nebudeme sa k ich obsahu ani teraz a ani v budúcnosti vyjadrovať,” píše Penta v stanovisku.

Zdroj: TASR – Martin Baumann

Zároveň žiadajú, aby orgány činné v trestnom konaní zverejnili znalecký posudok, o ktorom hovoril bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Lukáš Kyselica. Ten novinárom tvrdil, že sa na základe znaleckého posudku podarilo vyšetrovateľom stotožniť hlasy s reálnymi osobami.

Viac si môžete prečítať TU. 

Lukáš Kyselica prednedávnom opustil rady polície. Vyšetrovací tím Gorila zatiaľ nemá nového šéfa. Polícia nám s otázkami odporučila obrátiť sa na Úrad špeciálnej prokuratúry. Ten sa však k celej veci veľmi vyjadrovať nemôže. “Vec je v štádiu vyšetrovania. Úrad špeciálnej prokuratúry očakáva výsledky právnej pomoci z Veľkej Británie, na základe ktorých sa určí ďalší postup Vo veci, resp. meritórne rozhodnutie, čo sa napriek mnohým urgenciám už roky nedarí,” napísala pre Glob.sk hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. “K podrobnostiam sa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme vyjadrovať,” dodala.

K veci sa vyjadril aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. “Stále sa tu bavíme o nejakej nahrávke Gorily, tu ale nikto nepovedal, že toto je nahrávka Gorily. To môže povedať iba SIS,” skonštatoval v NR SR.

Kauza Gorila už spoločnosťou otriasala

Kauza na verejnosť prenikla na konci roka 2011, znovu sa však otvorila až minulý rok. Počas vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka sa totiž objavili nahrávky, z ktorých mal vzniknúť prepis známy pod názvom Gorila. S nahrávkami sa podľa zistení médií kšeftovalo, len predvčerom Denník N zverejnil nahrávku rozhovoru medzi Kočnerom a Dobroslavom Trnkom. Podnikateľ na nej hovorí bývalému generálnemu prokurátorovi, že nahrávku Gorily kúpil za 500 – tisíc eur a následne ju predal Jaroslavovi Haščákovi z Penty za milión. Očividne to však nebola jediná nahrávka, kópie sa práve teraz šíria prostredníctvom internetu po celom Slovensku.

Nahrávka je aj súčasťou vyšetrovacieho spisu v kauze Gorila, získali ju vyšetrovatelia vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky. Našli ju v dome Kočnera, nie však v trezore, ale voľne položenú na USB disku na nočnom stolíku. Špekuluje sa preto, či ju tam niekto nenechal ako odkaz pre vyšetrovateľov.

Haščák, podnikatelia a politici

Kauza  siaha do čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Na verejnosť sa dostala v decembri 2011, kedy unikol údajný prepis nahrávok Slovenskej informačnej služby z bytu na Vazovovej ulici v Bratislave. V byte sa mal stretávať šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s vysokopostavenými politikmi, s ktorými mal riešiť provízie a úplatky. Byt oficiálne patril podnikateľovi Zoltánovi Vargovi, ktorého sused bol príslušník SIS Peter Mravec.

Zdroj: archív

Ten si všimol, že do susedného bytu prichádzajú politické špičky a stretávajú sa s predstaviteľmi Penty. SIS následne požiadala súd o povolenia na odpočúvanie. V novembri 2005 tak byt napojili na odpočúvacie zariadenie a jeho výsledkom má byť práve spis Gorila. Monitorovanie bytu trvalo 10 mesiacov. V čase, keď sa spis objavil na internete, bola pri moci vláda Ivety Radičovej. Vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic nechal zriadiť špeciálny vyšetrovací tím, ktorý mal potvrdiť dôveryhodnosť a pravosť dokumentu. Problémom však bola práve chýbajúca nahrávka, z ktorej mal prepis vzniknúť. Samotná Penta na čele s Haščákom celú kauzu Gorila popiera. Vyšetrovanie Gorily sa ťahá už roky. V prípade bolo začatých niekoľko trestných stíhaní.

Medzičasom však zakročil Ústavný súd. Zoltán Varga totiž opakovane podával sťažnosť voči rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave, ktorý SISke povolil odpočúvanie jeho bytu. Ústavný súd uznal, že rozhodnutie súdu nebolo zákonné. Podľa sudcov totiž odôvodnenie odpočúvania nebolo dostatočné a problémom je aj podpis sudcu. Ten totiž nie je možné stotožniť s konkrétnym človekom.

Kauza Gorila otriasla politickou scénou pred niekoľkými rokmi a vyzerá to, že otrasie aj dnes. V byte sa totiž mali vplyvní ľudia dohadovať na vzájomnej “pomoci”, ale aj na privatizácii, ktorá bola v tých rokoch veľmi aktuálna. V byte sa mal s podnikateľmi stretávať napríklad aj Robert Fico, vtedy ešte mladý politik na vzostupe. Fico mal v byte piť kolu s Haščákom a preberať vplyvných ľudí v pozadí Smeru. Fico sa ku kauze vyjadruje len veľmi sporadicky a zakaždým zdôrazní, že “ide o kauzu druhej Dzurindovej vlády”.

Kauza nesie meno podľa majiteľa bytu Zoltána Vargu, ktorý robusnou stavbou svojho tela pripomína gorilu.

 

Dnes vám Glob.sk prinesie podrobnejší článok o kauzách, ktoré sa vďaka vyšetrovaniu Gorily podarilo otvoriť. 

Celú nahrávku, označenú ako zvuk Gorily, si môžete vypočuť TU.