Kauzy Domáce Top

Andruskó dostal za vraždu novinára 15 rokov za mrežami. Pomohol dostať Kočnera

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

PEZINOK – Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes schválil dohodu o vine a treste so Zoltánom Andruskóm v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Ten si na základe dohody za podiel na úkladnej vražde odsedí trest 15 rokov v ústave so stredným stupňom stráženia. Verdikt súdu je právoplatný, keďže súčasťou uzavretej dohody je záväzok, že sa odsúdený voči trestu neodvolá. Bežná trestná sadzba pri trestnom čine úkladnej vraždy je 25 rokov väzenia až doživotie.

 

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku neschválil pôvodný návrh dohody o vine a treste medzi obvineným Andruskóom a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Ten navrhoval ho odsúdiť na desať rokov trestu odňatia slobody za vraždu novinára Jána Kuciaka. Predsedníčka senátu Pamela Záleská uviedla, že je trest spravodlivý iba pre obvineného a dodala, že za spravodlivý by považovala trest 15 rokov odňatia slobody.

Prokurátor aj obvinený súhlasia s 15-ročným trestom pre obvineného. Uviedli to dnes na verejnom zasadnutí na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

K modifikácii trestu dohody o vine a treste je prokurátor ochotný pristúpiť. Zoltán A. si vyžiadal čas na poradu so svojou obhajkyňou. „Obvinený Andruskó zobchodoval ľudský život a následne zobchodoval aj trest,“ uviedla Záleská. Tá vyzvala prokurátora a obvineného, aby si rozmysleli, či chcú uzavrieť novú dohodu o vine a treste. Priamo však naznačila, že zvýšenie trestu o rok alebo dva by nepovažovala za akceptovateľné a doplnila, že síce bol trest vypočítaný zákonným spôsobom z čísla 25 rokov trestu odňatia slobody, avšak za úkladnú vraždu je možné uložiť aj doživotný trest.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Prokurátor vo svojej reakcii pripomenul, že obvinený spolupracoval už od prvého dňa zadržania a prispel aj k objasneniu vrážd podnikateľa Petra Molnára a niekdajšieho primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Taktiež sa priznal ku skutku prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho.

Na hlave mal kuklu

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvoril v nedeľu ráno verejné zasadnutie o dohode o vine a treste, ktorú s prokurátorom uzatvoril Zoltán Andruskó. Ten má byť spoluzodpovedný za vraždu novinára Jána Kuciaka. Podľa návrhu by si mal po schválení dohody o vine a treste Andruskó odpykať trest 10 rokov.

Zoltán Andruskó je na verejnom zasadnutí povinne prítomný. Ako v minulosti, tak aj v pondelok má v pojednávacej miestnosti na hlave kuklu.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Andruskóovi navrhuje prokurátor trest, ktorý je momentálne neznámy. Podľa Trestného zákona však pri mimoriadnom znížení trestu v prípade úkladnej vraždy nemôže ísť súd pod osemročný trest odňatia slobody. V prípade, že by súd schválil jeho dohodu o vine a treste, by sa dostal Andruskó definitívne do pozície svedka tak, ako je uvádzaný v obžalobe na štvoricu obvinených.

Rozhoduje senát, ktorý pojednáva kauzu zmenky

O schválení alebo prípadnom neschválení dohody rozhoduje senát, ktorý pojednáva aj v kauze falšovania televíznych zmeniek, s tým rozdielom, že mu bude predsedať namiesto Emila Klemaniča Pamela Záleská.

Andruskóa zadržala polícia v rovnaký deň ako dvojicu vykonávateľov, a to 27. septembra 2018. Od prvého dňa s políciou spolupracoval a vďaka jeho svedeckej výpovedi sa tím Kuciak dostal k Alene Zsuzsovej, ktorú zadržali deň potom.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zoltán Andruskó mal byť medzičlánkom medzi obvinenou Alenou Zsuzsovou a obvinenými Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabóom. Zatiaľ čo bola Alena Zsuzsová podľa prokuratúry sprostredkovateľom vraždy novinára pre Mariana Kočnera, tak boli Miroslav Marček a Tomáš Szabó samotní vykonávatelia. Podľa obžaloby sa ku skutku okrem Andruskóa priznáva aj Miroslav Marček, ktorý tvrdí, že zastrelil Kuciaka aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú obvinení Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabó Hlavné pojednávanie sa začne v januári 2020.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Podľa obžaloby si vraždu objednal Marian Kočener ako pomstu za články, ktoré Kuciak publikoval o jeho ekonomickej trestnej činnosti.