Regióny Bratislava Prešov Košice Politika Politika Top

9-tisíc ľudí môže na PRÁCU v TOMTO závode zabudnúť! Tvrdá rana pre SLOVENSKO: Vieme, čo je za tým

Podnikanie, prepúšťanie, peniaze, financie, Slovensko. Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik
Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

BRATISLAVA – Slovensko definitívne prišlo o megainvestíciu. Britská automobilka Jaguar Land Rover zvažovala, že výrobu batérií pre elektromobily nasmeruje do Nitry. Slovensku by to prihralo stámiliónový kapitál a tisíce nových pracovných miest. Malo ísť o investíciu desaťročia. 

 

Automobilka Jaguar Land Rover by sa tak pod Zoborom nafúkla o obriu továreň. Za príležitosťou pre Slovensko stála zrejme nečinnosť Britskej vlády, píšu Hospodárske noviny. Jaguar Land Rover bol totiž nespokojný s napredovaním investície do výroby batérií v Spojenom kráľovstve.

Spor medzi automobilkou a kabinetom o povolenia a stimuly vyústil až do vyhrážok. „Indický vlastník automobilky Jaguar Land Rover sa vyhráža presunom výroby batérií pre elektromobily na Slovensko, ak ministri odmietnu ponúknuť podporu daňových poplatníkov pre britskú gigafabriku,“ informoval pred rokom denník Telegraph.

Otázne však je, nakoľko boli úvahy o výrobe na Slovensku reálne. Vládne zdroje podľa britskej tlače naznačili, že návrhy boli vyjednávacou taktikou. „Používajú to ako spôsob, ako získať viac peňazí od vlády,“ uviedol dobre informovaný zdroj.

S istotou dnes možno povedať len to, že Slovensko túto investíciu nezíska. Pravdepodobne však aj vyhrážky o Slovensku poslúžili, ako nástroj, ktorým automobilka úspešne zatlačila na britskú vládu a získala podporu. Výsledkom je dohoda na investícii do batérií na tamojšom trhu.

Ako informovala BBC, indická spoločnosť Tata Motors, vlastník automobilky Jaguar Land Rover, postaví obriu továreň na batérie v Británii s tým, že v závode nájde prácu až 9000 ľudí.