Zahraničné

Abbásov hovorca: Zastavenie pomoci má donútiť Palestínčanov vzdať sa Jeruzalema

Ramalláh – Hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása tvrdí, že účelom rozhodnutia Spojených štátov zrušiť vyše dvestomilióndolárovú pomoc Palestínčanom je donútiť ich, aby sa vzdali svojho nároku na Jeruzalem.
Nabíl abú Rudajná v sobotu pre agentúru AP povedal, že tento krok je súčasťou pokračujúceho politického a finančného tlaku na palestínske vedenie.
Hovorca ďalej uviedol, že Američania si musia plne uvedomovať, že bez východného Jeruzalema ako hlavného mesta palestínskeho štátu mier byť nemôže.
Palestínski Arabi boli už rozhorčení rozhodnutiami amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavé mesto Izraela a premiestniť tam z Tel Avivu veľvyslanectvo USA.
Teraz prišla Trumpova administratíva s rozhodnutím škrtnúť bilaterálnu pomoc Palestínčanom po tom, čo prehodnotila podmienky, za akých sa financujú projekty na západnom brehu rieky Jordán a v pásme Gazy.
Tieto peniaze chce Biely dom presmerovať na iné účely s vysokou prioritou inde, a to v súlade s národnými záujmami Spojených štátov.