Domáce Politika Top

Akademické tituly bude možné odoberať. Lubyová na Dankovu žiadosť mení zákon

Ministerska školstva Martina Lubyová chce novelu predložiť do medzirezortného pripomienkového konania už budúci týždeň. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Rezort školstva ide meniť legislatívu. Ministerka Martina Lubyová (nominantka SNS) iba dva dni potom, ako predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) ustál schôdzu, na ktorej ho chcela opozícia odvolať z funkcie kvôli pochybnostiam ohľadne jeho rigoróznej práce, urobila brífing, na ktorom oznámila, že už budúci týždeň chce do medzirezortného pripomienkového konania predložiť  novelu vysokoškoslkého zákona, na základe ktorého bude možné odoberať neoprávnene získané tituly. 

 

Ako povedala ministerka, na tento krok ju vyzval sám Danko a je reakciou na aktuálny vývoj. “Chcela by som upozorniť, že kvalitu štúdia na vysokej škole vrátane procesov obhajob záverečných prác v prvom rade zodpovedajú vysoké školy a mali by aj naďalej. A to aj po prijatí tohto zákona,” vyhlásila hneď v úvode. 

Ministerstvo školstva podľa nej ani teraz ani v budúcnosti nemá záujema zasahovať  do tohto procesu. Chce však zabrániť tomu, aby sa akademické tituly ako aj akademický život stali predmetom politického boja a vybavovania si účtov v samotnej akademickej komunite. “Doba dospela zrejme k tomu, aby sme procesy odoberania akademických titulov jednak umožnili, a jednak stanovili všeobecne záväzné právne pravilá, a tým poskytli právnu istotu všetkým držiteľom akademických titulov v Slovenskej republike,” povedala. 

K takémuto kroku vyzval Lubyová predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

“V najbližších dňoch predložíme do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona. Cieľom tejto novely je najmä vyplniť určité právne vákuum, ktoré v tejto oblasti máme,” vysvetlovala Lubyová. Ide napríklad o oblasť autorských práv či to, akým spôsobom by mali byť tieto tituli odnímané, a akým procesom by malo byť odnímanie riadené. “Zároveň by sme chceli poskytnúť právnu istotu všetkým subjektom a zvýšiť kvalitu vzdelávania a vypracovávavnia záverečných prác na vysokých školách,” povedala.  

Preventívne účinky 

Keď si podľa nej ľudia uvedomia, že za falšovanie či nekvalitnú prácu horzia postihy, tak to bude mať preventívne účinky. “Bude to mať účinok na zvýšenie kvality študentov, komisii či pedagógov, doplnila. 

Nové pravidlá majú zároveň zabrániť aj tomu, aby boli v budúcnosti  tituly neoprávne škandalizované. “Novelizáciou zákona bude možné zneplatniť časť vzdelania, prípadne celé vzdelanie. Dôvodmi pre odobratie titulu by mohli byť, ak študent bol právoplatne odsúdený za trestný čin vydierania, zneužitie nosiča informácií alebo napríklad porušenie autorských práv či falšovanie. Dôvodom môže byť aj to, ak bola práca vypracovaná inou osobou,” povedala ministerka. 

Ako ďalej uviedla, rezort sa inšpiroval susednou Českou republikou.