Politika Zahraničné Top

Akoby nestačil chaos s brexitom. Proti premiérke Mayovej chystajú puč

V zákulisí sa už hľadá nástupca britskej premiérky Theresy Mayovej. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Britských konzervatívcov rozdeľuje postoj k dohode o odchode krajiny z Európskej únie (EÚ). Medzičasom sa začalo dokonca diskutovať, kto by mohol súčasnú premiérku a šéfku Konzervatívnej strany Theresu Mayovú nahradiť. To, že sú jej dni vo funkcii zrátané, je čím ďalej jasnejšie.

Mnohí si na mieste Mayovej predstavujú výbušného politika Borisa Johnsona. Veria, že by sa vedel v nových voľbách presadiť proti lídrovi labouristov Jeremymu Corbynovi a poraziť ho. Bývalý minister zahraničia by určite nemal nič proti tomu.

“Boris má stále hviezdne kvality, ktoré potrebujeme pre našich voličov, aby sme mohli Corbyna poraziť, ak by sa mali konať voľby v dohľadnej dobe,” cituje britský Guardian jedného z konzervatívnych poslancov.

Politik, ktorý podporuje brexit a chce zostať v anonymite preferuje, aby Johnson vysvetlil Mayovej, že musí odstúpiť. A to bez ohľadu na to, či bude nakoniec dohoda o brexite s EÚ uzavretá alebo nie.

Ako následník Mayovej sa spomína aj Dominic Raab. Jeho podporovatelia založili na Twitteri a Facebooku vlastný účet so sloganom “Ready for Raab” (“pripravení na Raaba”). Zástancovia Johnsona ale tvrdia, že Raab je neznámy na to, aby vyhral voľby a pýtajú sa: “Kto pozná Raaba mimo Westminsterského paláca?”

Niektorí konzervatívci by chceli na čele strany a vlády Borisa Johnsona. (SITA/TASR)

Minister hrozí odstúpením

Lenže ani tábor, ktorý je proti populistickému Johnsonovi, nie je malý. Niektorí politici, medzi nimi aj jeden minister, dokonca hrozia demisiou, ak by Johnsona alebo jedného z jeho priateľov Jacoba Reesa-Morgana zvolili do čela konzervatívcov.

Riaditeľ nezávislého konzervatívneho fóra “Brigt-Blue”, Ryan Shorthouse,  Guardianu povedal, že je “zrejmé, že v zákulisí prebieha mocenský boj”. Je to dôsledkom oslabeného vedenia Mayovej.

Poradca, ktorý sa zúčastňuje kampane, ktorá hľadá nástupcu za Mayovú, to denníku opísal takto: “Majú tieňových ministrov, ktorí už pobehujú a sľubujú ľuďom posty a Mayová pritom ešte ani neodstúpila. Preteky už bežia.”