Regióny Košice Top

AKTUÁLNE Agresívna infekcia na východe! Odborník VARUJE: Ľudia sa nakazili aj v NEMOCNICIACH, deti sa nevedia vyliečiť, TOTO by ste mali vedieť

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

KOŠICE – Na východnom Slovensku prebieha v týchto dňoch testovanie vody na prítomnosť baktérie Legionella. Práve táto baktéria sa mala rozšíriť. V Košiciach evidujú niekoľko prípadov a nie je vylúčené, že ich môže byť viac. 

V košickom Starom meste bola legionela potvrdená u malého dievčatka, ktoré trápili zdravotné ťažkosti. „Kašeľ sa začal prejavovať najskôr u mladšej dcéry, to bolo už v decembri. Jej vďakabohu zabrali antibiotiká, staršia dcéra však neprestáva kašľať, a to sme vybrali už dvoje antibiotiká.” uviedla matka pre Regióny.sk. Ozvalo sa jej viac ľudí z sídliska, ktorí majú problémy s kašľom, a tak sa rozhodli dať tiež vyšetriť.


AKTUÁLNE Šíri sa agresívna BAKTÉRIA, čo ZABÍJA! Deti sa nevedia vyliečiť: ŠOKUJÚCE zistenie, kvôli čomu sa NAKAZÍTE


Pavol Jarčuška, prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pre Korzár prezradil viac detailov o tejto chorobe.

Ako sa baktéria prenáša?

Baktéria legionela sa šíri prevažne vodou, resp. vzduchom, v ktorom je voda prítomná. Nákaza z pitnej vody je podľa prednostu takmer nemožná, nakaziť sa môžeme v prípade, ak sa nakazená voda dostane do dýchacích ciest. Legionely sa totiž prenášajú inhalačne. Ďalším zdrojom nákazy môžu byť fontány a klimatizácie chladená vodou, pretože cez výduchy sa môže šíriť aerosol s baktériou. Bolo potvrdených viacero prípadov, kedy sa cez klimatizáciu nakazili ľudia v nemocniciach, ale taktiež si takto môžete priniesť nákazu aj z dovolenky.

Prítomnosť legionely v tele sa dá zistiť rozborom krvi, antigénovým testom z moču alebo výterom.

Na snímke z mikroskopu z roku 1978 sú zobrazené baktérie Legionella pneumophila, zodpovedné za spôsobenie pľúcnej choroby známej ako legionárska choroba. FOTO TASR/AP

Pozor na tieto príznaky

„Pacient, ktorý je infikovaný legionelou, má celé spektrum príznakov, môže mať aj ľahšiu formu podobnú chrípke s bolesťami hlavy, kĺbov a svalov (pontiacku horúčku) aj ťažšiu formu – legionársku chorobu, čo je zápal pľúc. Často so závažným priebehom. Prítomné sú aj mimopľúcne prejavy legionelózy,“ varuje Jarčuška.

Legionárska choroba môže nastúpiť veľmi rýchlo a je nebezpečná najmä pre ľudí s oslabenou imunitou. V niektorých prípadoch môže spôsobiť aj smrť. Preto je dôležité začať liečbu čo najskôr, pričom sa podávajú nielen antibiotiká, ale aj kyslík a kortikoidy. V prípade podozrenia sa dajte čo najskôr vyšetriť, pretože správne a včasné nasadenie liečby je veľmi dôležité.