Regióny Bratislava Top

AKTUÁLNE Bratislavčania sa BÚRIA a spisujú PETÍCIU: Žiadajú okamžitú ZMENU v doprave

nabrezie
Dopravná situácia na nábreží. ZDROJ: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

BRATISLAVA – V posledných dňoch a týždňoch internetom kolujú nespokojné komentáre a názory ľudí na zmenu v doprave v hlavnom meste. Od septembra sa totiž jeden jazdný pruh na Vajanského nábreží vyčlenil pre cyklistov, čo hnevá mnohých vodičov, ktorí každý deň čakajú v zápchach. 

Ľuďom nová situácia prekáža až natoľko, že sa rozhodli spísať petíciu za odvolanie týchto zmien. “Je to ďalší krok vo vytváraní fantómových cyklotrás v Bratislave bez reálneho významu a potreby, ktoré dlhodobo používa minimum cyklistov. Žiadame preto Magistrát hl. mesta SR Bratislavy, p. Matúša Valla a jeho suitu z Magistrátu, aby okamžite ukončila útok na motoristickú verejnosť a bez zbytočného omeškania zabezpečila vytvorenie priebežne obojsmerne dvojprúdovej vozovky od mosta SNP po Euroveu, vrátane rozšírenia vozovky pri Propelleri o druhý pruh,” píše sa v aktuálnej petícii, ktorú zatiaľ podpísalo zhruba 3 000 nespokojných občanov.

nábrežie bratislava
ZDROJ: Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Zmeny nevíta ani dopravný analytik

Dopravný analytik Jozef Drahovský hovorí o tom, že tieto zmeny nemusia byť najlepším riešením a že zo strany bratislavského magistrátu neboli dostatočne odkomunikované. “Sú známe aj lepšie riešenia, ktoré neobmedzia priepustnosť na I. mestskom okruhu a zabezpečia cyklistom vyššiu bezpečnosť,” skonštatoval Drahovský.

Dopravné riešenie nie je podľa neho celkom bezpečné ani pre cyklistov. Zdieľanie pruhu pre autobusy a cyklistov síce nepovažuje za problém, tým je však to, že sú tam aj iné kombinácie. “Chvíľu má cyklista len svoj pruh, chvíľu pruh s autobusmi a chvíľu aj s ostatnými vozidlami,” pripomína. Zabúdať podľa neho netreba ani na to, že miestami ide o zúžené miesto. Kladie to preto zvýšené nároky na cyklistov a výrazne zhoršuje ich bezpečnosť.


Prvá kolízia na Vajanského nábreží. Autobus sa s električkou vedľa seba jednoducho nezmestili


A čo na to hovorí Matúš Vallo, na ktorého sa zvalila obrovská vlna kritiky? Jeho vyjadrenie si môžete prečítať na ďalšej strane.