Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Búrky už vyčíňajú: Hrozia škody! TIETO okresy varujú pred PRÍVALOVOU povodňou

búrka, búrky, počasie
Ilustračné foto: ZDROJ: Pexels

SLOVENSKO –  V sobotu (25.5.) pokračujú výstrahy pred búrkami. Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje aj na povodne. V týchto oblastiach sa pripravte na škody, ktoré môže počasie napáchať.

Aktualizované 21:15 – Búrky aktuálne postupujú východným Slovenskom, kde medzi Košicami a Prešovom prinášajú výdatné zrážky.


Aktualizované 20:30 – S búrkami treba na väčšine územia Slovenska počítať aj v nedeľu (26. 5.), a to vo všetkých krajoch okrem Košického. Výstrahy prvého stupňa platia od 10.00 do 20.00 h.

SHMÚ varuje pred výskytom búrok v celom Bratislavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Trnavskom a Žilinskom kraji. Rovnako vo väčšine Banskobystrického kraja a v okrese Poprad.

Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra do 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.


Aktualizované 18:20 – Západom Slovenska postupuje búrkový systém. Vietor vyvracia stromy. Sprevádza ho aj krupobitie. SHMÚ na základe vývoja situácie upravil výstrahy. Druhý stupeň výstrahy pred búrkami vydal pre viaceré okresy na severozápade Slovenska. Platia do 20. hodiny. Zároveň pre tieto okresy vyhlásil aj výstrahu prvého stupňa pred prívalovými povodňami. Tá naďalej platí aj pre Čadcu na severe.

Meteorologické výstrahy pred búrkami. Zdroj: SHMÚ
Hydrologické výstrahy pred prívalovými povodňami. Zdroj: SHMÚ

Aktualizované 16:20 – Výstraha prvého stupňa pred prívalovou povodňou platí pre okresy Malacky a Čadca. Meteorológovia vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladajú prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. “Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov,” dodali.


SHMÚ zároveň zvýšil výstrahy pred búrkami na druhý stupeň pre okresy na juhozápade Slovenska. V tejto súvislosti upozorňuje na možný výskyt silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 30 – 50 mm/30 min, s nárazmi vetra 70 – 110 km/h a s krúpami.

Meteorologické výstrahy pred búrkami. Zdroj: SHMÚ

Aktualizované 16:15 – Aktuálne sa búrkové mračné vyskytujú na západe Slovenska. SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa pred prívalovou povodňou pre okres Malacky. Platí do 18:00 h. “Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na toku Stupávka,” upozorňujú meteorológovia.


Aktualizované 13:37“Búrka sa okolo 12:00 hod. premiestnila k okoliu Púchova, medzičasom sa však vytvorila samostatná búrková bunka sprevádzaná bleskami na Záhorí a nad Prievidzou,” píše portál, pričom dopĺňa, že ďalšie búrky sa môžu vyskytnúť prevažne na území Bratislavského, Trnavského a Trenčianskeho kraja, tiež sa môžu objaviť aj v Nitrianskom kraji, či v západných okresoch Žilinského kraja.