Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

AKTUÁLNE Do obchodov sa dostali NEBEZPEČNÉ výrobky od známej značky aj POTRAVINY! Sú riziko pre deti aj pre dospelých

stiahnutie z predaja
Zdroj: regiony.sk

Holandské kakao vráťte do obchodu

Spoločnosť METRO Cash & Carry SR s.r.o na svojej stránke informuje o stiahnutí nasledujúcich výrobkov z trhu. Reč je o holandskom kakau od dodávateľa AVITA BRATISLAVA s.r.o., ktoré ste si mohli zakúpiť v obchode od 5.3.2024 do 11.4.2024. Stiahnutie sa týka len týchto dvoch šarží:

kakao
Zdroj: METRO Cash & Carry SR

„Vo vzorke výrobku sa zistilo väčšie množstvo mykotoxínu – ochratoxín, ako povoľujú legislatívne požiadavky. Výrobky nie sú vhodné na konzumáciu a keďže zdravie zákazníka je našou prioritou, pristúpili sme k stiahnutiu výrobku z trhu,“ upozorňuje spoločnosť Metro. Štúdie naznačujú, že ochratoxín môže byť genotoxickou a karcinogénnou látkou.

V prípade, že tento výrobok máte doma , môžete ho vrátiť do ktoréhokoľvek veľkoobchodu METRO, pričom vám budú vrátené peniaze na základe predajného dokladu. Vrátenie tovaru je možné do 31. mája 2024.

Pozor na detské lízanky

Štátna veterinárna a potravinová správa SR taktiež upozorňuje na nevyhovujúci produkt. V rámci úradnej kontroly potravín vykonala RVPS Humenné v prevádzke MaS Martin Štec – veľkosklad, Chemlonská 1, 066 01 Humenné odber vzorky výrobku Fruits Lollipop 12g x 30ks, 360g. Dátum minimálnej trvanlivosti je 30. 11. 2025, krajina pôvodu Čína a distribútorom je firma MP Sweet s.r.o., Kostelec u Krížku 242, 251 68 Česká republika.

lizatka
Zdroj: ŠVPS SR

„Vo vyšetrovanej vzorke bola zistená prítomnosť syntetických farbív žltá SY (E 110) a ponceau 4R (E 124), ktoré nie sú uvedené na obale výrobku. Inšpektori nariadili výrobok stiahnuť z predaja,“ upresnila ŠVPS SR.

Žltá SY je chemicky odvodená od látky Sudan I, čo je preukázaný karcinogén. Môže vyvolať alergické a astmatické reakcie, žihľavku, opuchy kože alebo vyrážky. Taktiež môže dráždiť žalúdok a vyvolať vracanie a hnačku. Farbivo ponceau 4R môže spôsobiť astmu, horúčky a môže byť škodlivé pre ľudí citlivých na aspirín. U detí môže vyvolať či zhoršovať hyperaktivitu.