Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE EXTRÉMNE POČASIE na Slovensku: TOTO tu už dávno nebolo! Varujú pred NEBEZPEČNÝMI javmi

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO – Čaká nás počasie, ktoré sme tu už dávno nemali. Začína sa, vzhľadom na ročné obdobie, teplotne extrémny víkend. Meteorológovia zároveň varujú pred víchricou i povodňami.

Ako informuje iMeteo, počasie, ktoré zažívame na našom území je na február mimoriadne nezvyčajné. Hoci mimoriadne teplý február sme zažívali aj v roku 2021, ale vtedy sme extrémne vysoké teploty cez +20 °C zaznamenávali až na konci mesiaca. Teraz však takéto teplé počasie zažívame už na jeho začiatku.

Pred nami je teraz doslova extrémne počasie, ktoré bude opäť lámať denné rekordy. Dnešné maximá sa budú šplhať až k +20 °C, a to najmä v najteplejších lokalitách západného a južného Slovenska. Teplo však bude aj na zvyšku Slovenska, kde teploty budú atakovať hranicu +15 °C, predpovedá portál.

Silný vietor a povodne

Na horách stredného a severného Slovenska hrozí počas soboty silný vietor s parametrami víchrice. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal v tejto súvislosti výstrahu 2. stupňa.

Výstraha platí do 18.00 h pre okresy Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Poprad, Brezno a Banská Bystrica. “Na horách vo výške nad 1800 m môže rýchlosť vetra dosiahnuť v nárazoch 135 – 160 km/h, alebo priemernú rýchlosť 70 – 85 km/h,” spresnili meteorológovia.

Varujú aj pred silným vetrom na juhozápade krajiny, ktorý môže v priebehu dňa dosiahnuť v nárazoch 65 – 70 km/h. K oblastiam pre ktoré platí výstraha 1. stupňa pred silným vetrom sa pridajú aj okresy Poprad, Kežmarok a Tvrdošín.

SHMÚ vydal takisto výstrahu pre povodňou, ktorá platí pre okresy na východnom okraji SR – Snina, Sobrance, Humenné, hydrologická výstraha rovnako pretrváva v okresoch Michalovce a Trebišov bez Roňavy. V okrese Michalovce platí zvýšená výstraha 2. stupňa.