Regióny Banská Bystrica Domáce Top

AKTUÁLNE FOTO Krvavý ÚTOK MEDVEĎOV len pár metrov od DOMU! Ľudia sú zúfalí, prosia o POMOC

Ilustračné foto. ZDROJ: FB/polícia Trenčiansky kraj

DETVA – Strach a obavy, prosba o pomoc i regulovaný odstrel. V niektorých obciach na Slovensku sa ľudia necítia bezpečne už ani vo vlastných dvoroch. Medvede posúvajú hranice svojho teritória čoraz bližšie k ľudským obydliam. Jedna z najkritickejších situácií je v meste Detva a okolí, kde najnovšie medvede dokonca úradovali priamo vo dvore, kde boli domáce zvieratá. 

Medvede zaútočil predošlú noc v lokalite Detvy, v Skliarove, kde v poslednom období tieto šelmy nie sú žiadnou raritou. “Medvede sa aj túto noc prišli nakŕmiť, 5 metrov od domu. V noci nám vyjedli kačice, 6 kusov. Pomóóóc,” napísala na sociálnej sieti tamojšia obyvateľka Elena.

Útok medveďa v Skliarove. Zdroj: FB/Medvede na Slovensku
Útok medveďa v Skliarove. Zdroj: FB/Medvede na Slovensku

Primátor žiada regulovaný odstrel

Hoci výskyt medveďov pod Poľanou je prirodzený, situácia v Detve je už za hranicou. Ako vedenie mesta informovalo, medvede tam behajú priamo po uliciach. Domáci na video dokonca zachytili aj to, ako medveď vbehol priamo do dvora domu.

Primátor Detvy Branislav Baran ministra životného prostredia Milana Chrenka preto požiadal o povolenie na ich regulovaný odstrel medveďov. Ministerstvo životného prostredia uviedlo, že regulovaný odstrel v súčasnosti nie je možný. Deklaruje však riešenie situácie zo strany zásahového tímu, ktorý je v prípade potreby pripravený vyradiť z populácie problémových jedincov.

Medvede trápia aj mnohé ďalšie obce a mestá na Slovensku. Napríklad v Ružomberku a okolí vyčíňajú na cintorínoch, stretnete ich dokonca aj na kúpaliskách.


AKTUÁLNE VEĽKÉ VAROVANIE V obľúbenej TURISTICKEJ oblasti sa pohybuje MEDVEDICA s mláďatami!