Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE FOTO Nové ATÓMOVÉ elektrárne na Slovensku: Američania skúmajú TIETO 4 lokality! Poznáme ich PLÁN

Ilustračné foto. Zdroj: Wikipedia, úprava regiony.sk

SLOVENSKO – Svet sa opäť vracia k jadrovej energetike a Slovensko je na počiatku jej novej éry. Po úspešnom získaní grantu od vlády USA skupina amerických expertov už u nás začala s úvodnými obhliadkami lokalít jednotlivých závodov, kde by mohli postaviť malé modulárne reaktory (SMR).

Odborníci predpovedajú, že z dlhodobého pohľadu bude rásť naša spotreba elektriny, a to vyžaduje nové zdroje elektriny. Ani dve veľké jadrové elektrárne, ktoré má Slovensko, stačiť nebudú. Slovensko sa preto stalo súčasťou amerického programu Phenix, ktorého výsledkom má byť výstavba malých modulárnych reaktorov. A to nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách Európy. Cieľom je nahradiť končiace uhoľné elektrárne.

Slovensko ešte vlani uspelo v tomto projekte, a od USA získalo dotáciu na štúdiu realizovateľnosti. Tá ukáže, či sú malé modulárne reaktory pre nás vhodné. “Začiatkom roka preto prišli na Slovensko zástupcovia spoločnosti Sargent & Lundy, aby spravili úvodnú fázu terénneho prieskumu lokalít pre štúdiu realizovateľnosti výstavby malých modulárnych reaktorov (SMR),” informovali Slovenské elektrárne (SE).

Trojicu amerických expertov zo spoločnosti, ktorá je globálnym lídrom v oblasti elektroenergetiky, Slovenské elektrárne previedli ich lokalitami jadrových elektrární Bohunice a Mochovce, ako aj tepelných elektrární Nováky a Vojany, kde sa končí so spaľovaním uhlia. Ako ďalšia potenciálna lokalita, ktorá však nepatrí pod Slovenské elektrárne, sa skôr spomínal aj areál košických oceliarni.

Tím Phoenix na streche elektrárne Vojany. Zdroj: SE

Plán prípravy a realizácie 

Samotný proces spracovania štúdie je rozdelený do niekoľkých etáp, pričom do analýzy vstupuje množstvo faktorov. Ak štúdia dopadne pozitívne, reaktory by mohli stáť okolo 2035.

  • 2023 – 2025 štúdia realizovateľnosti
  • 2026 – 2029 úvodný projekt SMR a proces licencovania, vrátane procesu EIA
  • 2030 – 2033 obstarávanie hlavných komponentov
  • 2035 vykonávací projekt, výstavba, uvádzanie do prevádzky (zdroj: SE)

Malé modulárne reaktory majú oproti klasickým jadrovým elektrárňam viacero výhod. Sú flexibilnejšie z hľadiska výberu miesta, majú nižšie vstupné náklady a kratší čas výstavby.

V Európa odštartovala alianciu pre malé reaktory

Jadrová energetika sa opäť začína rozvíja aj v ďalších európskych krajinách. Najnovšie odštartovala aj aliancia pre malé jadrové reaktory. Ako informoval portál Euractiv, cieľom novej európskej priemyselnej aliancie je urýchliť vývoj a nasadenie malých modulárnych reaktorov a rozvoj celého dodávateľského reťazca v Európe. V prvej výzve sa môžu zapojiť firmy špecializované na jadrovú energetiku, ale aj výskumné pracoviská a mimovládky. Členmi jadrovej aliancie sú Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Fínsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko a Francúzsko.