Regióny Trnava Prešov Top

AKTUÁLNE HROMADNÉ PREPÚŠŤANIA Krachujú DVA známe podniky! Končí aj posledný VELIKÁN

Biznis, krach, neúspech, podnikanie, podnikateľ. Ilustračná foto. Zdroj: Freepik/pressfoto
Ilustračná foto. Zdroj: Freepik/pressfoto

TRNAVA, VRANOV NAD TOPĽOU – Ďalšiu ranu utŕžil odevný priemysel, v problémoch sa topí aj dodávateľ pre top firmy. Na Slovensku hromadne prepúšťajú a o konkurz požiadali dvaja významní zamestnávatelia.

Prvým z nich je trnavská spoločnosť KTP Group, ktorá pôsobila hlavne v strojárskom odvetví. Ako uvádzajú Hospodárske noviny, ešte nedávno robila práce na strechách nitrianskej automobilky Jaguar Land Rover či vzduchotechnike vo Volkswagene, dnes je ale v konkurze. Na kolená ju položili finančné problémy, v dôsledku čoho o prácu prídu desiatky ľudí. Podľa údajov Finstatu na daniach a odvodoch štátu dlhuje státisíce eur.

Zatiaľ čo na západe je práce dostatok, bolestivejší je krach odevného podniku na východe, kde kedysi tento segment prekvital. Ešte v marci úrad práce vo Vranove nad Topľou ohlásil hromadné prepúšťanie. Ohrozených bolo 77 zamestnancov v oblasti výroby pletených odevov. Dnes je už jasné, že ide o tamojšiu firmu M. I. S. Slovakia.

Desaťročia patrila v regióne medzi väčších zamestnávateľov. Dosahovala síce miliónové tržby, ale ako vidieť na grafoch Finstatu, dlhodobo bola v červených číslach. „Firme s talianskym pozadím mohla podľa primátora Vranova Jána Ragana uškodiť kríza s energiami, ale aj celkový úpadok tohto segmentu v regióne,“ píšu Hospodárske noviny s tým, že na východe išlo o jedného z posledných velikánov v odvetví. Podľa posledných údajov zamestnáva táto eseročka zhruba 150 ľudí.

Krachuje jeden za druhým

Ťažké časy na Slovensku zažívajú aj ďalšie firmy z módneho biznisu. Tohto roku po viac ako 30 rokoch skončil aj výrobca luxusných pánskych oblekov Accord. Nedarí sa ani niektorým predajcom. Z obchodných centier zmizli predajne svetovej značky Tommy Hilfiger. A definitívne to u nás zabalila módna značka Tally Weijl.

Ako upozornil Index, v máji ohlásila krach taktiež spoločnosť Great United Trading, ktorá v obchodoch po celom Slovensku ponúkala obľúbené značky oblečenia.

VEĽKÉ ZATVÁRANIE: Na Slovensku NARAZ končia TRI obľúbené módne značky