Regióny Banská Bystrica Rimavská Sobota Top

AKTUÁLNE Hromadné prepúšťanie! Dnes KONČÍ veľký zamestnávateľ, stovky ľudí prídu o prácu: Čo s nimi bude? Šokujúce slová šéfky úradu práce

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

HNÚŠŤA – Stredoslovenské mesto po 16 rokoch opúšťa významný investor. Stovky ľudí v jednej z tzv. hladových dolín sa ocitnú na úrade práce. Definitívne končí najväčší zamestnávateľ v Hnúšti, ktorá patrí medzi najmenej rozvinuté regióny Slovenska.

Koniec s výrobou ohlásil juhokórejský investor Yura Eltec ešte vlani. Spoločnosť, ktorá dodáva káblové zväzky pre automobily, bola v meste najväčším zamestnávateľom. Ešte na jeseň v meste zamestnával viac ako 520 ľudí, hromadné prepúšťanie sa dotýka až 320 zamestnancov. Odchod odôvodnil vysokými nákladmi na prevádzku. Situáciu sa rokovaniami snažila zachrániť mestská samospráva, avšak márne. “Bohužiaľ, firma to už mala naplánované, takže 29. február 2024 bude určite posledný deň, keď sa tam zhasne,” uviedol koncom roka primátor Hnúšte Martin Pliešovský.

Výrobca však na Slovensku nekončí úplne. V rámci zrušenia prevádzky v Hnúšti počíta spoločnosť Yura s presunom časti zamestnancov do jej podniku v okresnom meste. „Máme takú informáciu, že do evidencie nám príde okolo 320 ľudí, okolo stovky by malo prejsť do Rimavskej Soboty. Bola som osobne na rokovaní na zamestnaneckej rade a bola som nemilo prekvapená, že zástupcovia ako keby nemali ani záujem riešiť situáciu,“ uviedla pre RTVS riaditeľka Úradu práce v Rimavskej Sobote Aneta Vargicová. Samospráva v regióne, kde je práce nedostatok, hľadá nového investora.