Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Ihneď si SKONTROLUJTE bankový účet! Ľudom začali nečakane STRHÁVAŤ peniaze: Vieme viac

Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay (úprava regióny.sk)

SLOVENSKO – Použili ste aj vy internetové trhovisko TEMU? V tomto prípade by ste mali zbystriť pozornosť. Aplikácia totiž čelí vážnym obvineniam. Nielen Slovákom z účtov údajne miznú peniaze, a to dokonca aj vtedy, keď si nič nekúpili.

Online trhovisko Temu si rýchlo získalo popularitu na slovenskom aj českom internete. Masívnu reklamnú kampaň však sprevádzajú pochybnosti o bezpečnosti osobných údajov. Najnovšie tvnoviny.sk upozornili na to, že viacerí Slováci sa ozvali, že im z účtov neoprávnene zmizli peniaze. Banky im napokon museli zablokovať karty, pričom im nahradili škodu.

„Po čase mi mizli peniaze. Najskôr 2 eurá, potom 38, neskôr 49, až som musela zablokovať kartu. Poslala som však hneď reklamáciu a peniaze mi vrátili,“ opísala pre portál svoju skúsenosť Tereza, jedna z poškodených. Problémy ale nemajú iba tí, ktorí prostredníctvom aplikácie niečo kúpili. Peniaze údaje strhli aj niektorým ľudom, ktorí sa v aplikácii iba zaregistrovali.

Rovnaký problém hlásia niektorí používatelia aj v susednom Česku, kde na aplikáciu už upozornil aj Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB).

Spoločnosť pochybenie odmieta

Samotná spoločnosť ale odmieta, žeby chyba bola na jej strane. Platenie cez aplikáciu považuje za bezpečné. „Naše platobné transakcie dodržiavajú normy PCI DSS a sú ďalej posilnené protokolmi 3D Secure v spolupráci s poprednými bankami. Na posilnenie bezpečnosti spúšťame program odmeňovania za chyby, do ktorého zapájame odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, aby identifikovali a odstraňovali zraniteľnosti,“ uviedla pre portál spoločnosť vo svojom stanovisku. Zároveň dodala, že bojuje proti podvodníkom, ktorí jej stránku zneužívajú.

Appke dávate prístup k celému telefónu

Odborníci však vyzývajú na opatrnosť. „Keď si nainštalujte takúto aplikáciu, tak jednak dávate prístup k vášmu mikrofónu, kontaktom, proste ku všetkému. Pokiaľ tam máte nejakú kartu, ktorú normálne používate, tak ju v podstate odovzdávate taktiež,“ upozornil pre portál tn.cz IT expert Miloslav Lujka.