Kauzy Domáce

AKTUÁLNE Je rozhodnuté. Nishit T. je definitívne oslobodený spod obžaloby

Ind Nishit T. bol v októbri neprávoplatne oslobodený od obžaloby. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – A je rozhodnuté. Krajský súd Bratislava v odvolacom konaní pred malou chvíľou rozhodol, že Nishitu T. definitívne oslobodí spod obžaloby. Slovák indického pôvodu tak za bitku spred roka a pol, ktorá skončila jedným vyhasnutým životom, pykať nebude. Skutok totiž podľa sudcu vykonal v nutnej sebaobrane. Prokurátor pritom pôvodne žiadal minimálne 15 rokov za vraždu. 

 

Slovenský občan indického pôvodu Nishit Timothy bol ešte v októbri neprávoplatne oslobodený spod obžaloby.  Okresný súd Bratislava I. v októbri skonštatoval, že konanie obžalovaného napĺňa podmienky a atribúty nutnej obrany. Súd zároveň vydal príkaz na prepustenie obžalovaného z väzby. “Rozhodovanie súdu nebolo ľahké a jednoduché. V tých skutkových otázkach, kde existujú pochybnosti musí súd ich vyhodnotiť v prospech obžalovaného. Je potrebné zdôrazniť, že predseda senátu nikdy nemôže prihliadať na informácie, ktoré zaznejú v médiach. Názory aj verejnosti sa nemôžu premietnuť do rozhodovania súdu. V danej trestnej veci bolo vykonané rozsiahle dokazovanie,” povedal vtedy predseda trojčlenného senátu v zdôvodnení rozsudku.

Incident sa odohral v októbri 2017 v nočných hodinách v centre Bratislavy. Obžalovaný sa dostal s dvoma mužmi do fyzického konfliktu, pričom Nishit T. následne použil nôž. Poškodenému Branislavovi spôsobil zranenia na krku, ktorým podľahol. Zároveň nožom poranil na brade a hrudi aj jeho kamaráta Volodymyra. Nishita Timothy zadržali policajti po niekoľkých desiatkach minút.

Pred súdom obžalovaný argumentoval, že išlo o sebaobranu pred rasistickým útokom. Odvolanie v tomto prípade podal prokurátor.

Prokurátor žiadal dlhé roky za mrežami

Prokurátor pôvodne žiadal o uloženie trestu v prípade odsúdenia na spodnej hranici, ktorá je od 15 do 25 rokov so stredným stupňom stráženia. V prípade vyššieho trestu ho navrhol zaradiť do ústavu s maximálnym stupňom stráženia.

Nishit bol obžalovaný za usmrtenie 37-ročného futbalistu Braňa. Usmrtiť ho mal v centre Bratislavy. Po hádke o taxík Ind podľa obvinenia polície Braňa štyrikrát bodol do krku a oblasti uší.  Ten na mieste zraneniam podľahol. Celá situácia sa odohrala 7. októbra 2017 na Hviezdoslavovom námestí, odkiaľ Nishit po incidente ušiel. Polícia ho však onedlho dolapila pri Michalskej bráne. O niekoľko dní neskôr Nishit policajtom ukázal aj vražednú zbraň, ktorou bol nožík odhodený v kanály.

Na snímke obžalovaný Nishit T. prichádza do pojednávacej miestnosti na okresnom súde Bratislava I. , 13. júna 2018 v Bratislave.FOTO TASR – Marko Erd

Sudca rozhodol aj na základe kamerových záznamov. Je na nich totiž vidieť, ako trojica mužov zatláča Nishitu k autu stojacemu na parkovisku. Popritom mu nadávali a niekoľkokrát ho udreli. Nishit sa najskôr bránil len zdvihnutými rukami, potom sa však situácia otočila. „Keď začali na mňa útočiť, zdvihol som ruky a ustupoval som pred nimi. Potom, čo som dostal niekoľko rán do rúk, hrudníka a hlavy, začal som sa brániť,” povedal Nishit na záver procesu. Vyjadril tiež ľútosť nad udalosťou.

K potýčke pritom vôbec nemuselo dôjsť. Kamarát zabitého Braňa Volodymir sa priznal, že si Nishitu s niekým pomýlil. Údajne si myslel, že šlo o muža, s ktorým sa v ten večer stretli v klube. „Táto hrozná udalosť by sa nestala, keby Volodymir neprovokoval Braňa, aby na mňa zaútočil,” tvrdil Timothy Nishit.

Nishit je pôvodom Ind, ale v roku 2004 sa oženil so Slovenkou Luciou. Má s ňou dve deti. Nishit už v roku 2015 získal naše štátne občianstvo. Jednou z podmienok na získanie občianstva je aj preukázanie znalosti jazyka. Nishit však počas zatýkania tvrdil, že po slovensky nevie. Aj počas súdneho konania využíval služby tlmočníka.