Domáca Politika Domáce Ekonomika Top

AKTUÁLNE Kažimír oznámil, že chce odísť z aktívnej politiky. Namierené má do NBS

Guvernér NBS Jozef Makúch oznámil, že končí. Na jeho stoličku má ísť Peter Kažimír. Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – To, o čom sa dlho hovorilo, je od dnešného dňa realitou. Guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch dnes Bankovej rade NBS oznámil, že vo funkcii po ôsmich rokoch končí. Nahradiť by ho mohol úradujúci minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Ten už oficiálne potvrdil, že má o funkciu záujem.

Kažimír pôsobil na ministerstve financií desať rokov, z toho šesť strávil v ministerskom kresle. O tom, že má záujem o post šéfa NBS sa šepkalo už viac ako rok. Podľa našich infomácií by sa mal Peter Kažimír stať guvernérom Národnej Banky Slovenska už v marci 2019.

Makúchov odchod z funkcie potvrdila aj Národná banka Slovenska, ktorá informovala, že Jozef Makúch dnes “predložil Bankovej rade NBS oznámenie o vzdaní sa funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska uplynutím dňa 1. marca 2019 s tým, že v prípade neskoršieho dňa účinnosti vymenovania nového guvernéra NBS až do tohto neskoršieho dňa bude plne zastávať a vykonávať funkciu guvernéra NBS v zmysle ustanovení zákona NR SR č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska.”

Kažimír potvrdil záujem o post šéfa NBS

Krátko potom, ako Jozef Makúch oficiálne informoval, že končí v pozícii guvernéra NBS, minister financií Peter Kažimír potvrdil svoj záujem o tento post. „Moje rozhodnutie je zároveň rozhodnutím odísť z aktívnej politiky. Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel“, povedal Kažimír.

„Na ministerstve financií som zažil a zažívam zásadné okamihy. Zavádzanie eura, najväčšiu finančnú a hospodársku krízu v dejinách, kritické momenty eurozóny, slovenské predsedníctvo EÚ, kandidatúru na šéfa euroskupiny a v posledných rokoch konečne aj konjunktúru a dobré obdobie“, zrekapituloval.

Pred sebou má ešte schvaľovanie štátneho rozpočtu na rok 2019, ktorý má byť po prvýkrát v našej histórii vyrovanný. Poslanci budú o ňom hlasovať na aktuálnej schôdze, ktorá začala dnes. „Dôležitejšie než tá magická nula je však udržateľnosť verejných financií“, tvrdí Kažimír.

Podľa rezortu financií bolo v uplynulých rokoch prijatých množstvo opatrení, čo viedlo predovšetkým k efektívnejšiemu výberu daní. V odbornej verejnosti sa zásadne zvýšil aj vplyv a pozícia Inštitútu finančnej politiky, ktorý je spolu s útvarom Hodnoty za peniaze kľúčovou, rešpektovanou a  nezávislou inštitúciou.

Makúch končí po ôsmich rokoch 

Jozef Makúch sa do čela NBS postavil v roku 2010, keď ho na návrh prvej vlády Roberta Fica vymenoval prezident Ivan Gašparovič. Päť rokov na to, v roku 2015 bol opätovne menovaný a mandát mu mal vypršať až v roku 2021. Avšak súčasne s tým, ako sa koncom minulého roka objavili informácie, že o tento post sa zaujíma minister financií Peter Kažimír, začalo tiež hovoriť o tom, že Makúch sa z pozície šéfa NBS poberie ešte pred uplynutím svojho funkčného obdobia. Dôvodom malo byť práve uvoľnenie stoličky Kažimírovi. Je totiž verejným tajomstvom, že obaja k sebe mali veľmi blízko.

Za pravdu takýmto úvahám dal v septembri tohto roka nakoniec aj sám Makúch. „Môže mať problém vôbec niekoho zvoliť a toto je otázka, či pre NBS nebude lepšie, keď tam bude guvernér, ktorý príde ešte pred voľbami a nebude vystavený týmto politickým tlakom. Nezávislosť banky tým bude posilnená. Alebo sa bude robiť voľba v roku 2021, keď to prostredie môže byť veľmi hektické,“ vyhlásil. Zároveň tiež povedal, že Kažimír by bol podľa neho dobrým kandidátom na stoličku, ktorá by sa po jeho odchode uvoľnila. “Má veľké medzinárodné skúsenosti aj z Ecofinu. Je to veľká škola diplomacie. Má skúsenosť, ktorú nikto z nás nemal. To, že nerobil v centrálnej banke, nie je až taký deficit, lebo v Ecofine sa prerokúvajú všetky menové veci,“ vyjadril sa  pred viac ako dvomi mesiacmi na Kažimírovu adresu. 

Kažimíra čaká parlament, potom Kiska

Guvernéra Národnej banky Slovenska odvoláva rovnako aj vymenúva prezident republiky na návrh vlády potom, ako je schválený Národnou radou. Nič z toho by však nemalo pre Kažimíra predstavovať prekážku. Tou by pre financmajstra nemal byť ani prezident Andrej Kiska. Podľa informácií glob.sk existuje medzi oboma politikmi tichá dohoda o tom, že hlava štátu Kažimíra vymenuje. 

Z podnikateľa minister

Stále úradujúci minister financí prišiel do veľkej politiky zo súkromného sektora. V roku 2006, keď nastúpil prvá vláda Roberta Fica, Kažimír sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve financií, ktoré v tom čase riadil Ján Počiatek. Po voľbách v roku 2010 bol zvolený za poslanca NR SR. Po triumfe strany Smer-SD v predčasných voľbách v roku 2012 sa Kažimír vrátil na ministerstvo financií. Už ale ako minister a v tejto funkcii zotrval až dodnes.