Regióny Bratislava

Zintenzívnili sme kroky, aby ukrajinská pšenica nebola na trhu, hovorí premiér

Eduard Heger. ZDROJ: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA – V prípade kauzy kontaminovanej ukrajinskej pšenice štát zintenzívnil kontroly na domácom trhu i opatrenia na hraniciach. “Dohľadaváme dodávky, ktoré na Slovensku ani nemajú byť, keďže sú určené pre Afriku, tvrdo postihujeme tých, ktorí s ňou obchodovali,” povedal dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger v rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy.

 

Dôležité je podľa neho systémové riešenie celého problému, teda nedovoliť, aby sa dodávka ukrajinskej pšenice dostala na domáci trh, ale prostredníctvom uzavretých vlakových kontajnerov smerovať dodávky do prístavov, odkiaľ ich majú transportovať do afrických krajín. Dočasne poverený premiér v diskusii tiež odmietol spochybňovanie správnosti jeho výzvy pre guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra, aby rezignoval na svoj post z dôvodu verdiktu Špecializovaného trestného súdu. Heger uznáva, že verdikt nie je právoplatný a platí prezumpcia neviny.

“Už len to, že je obžalovaný a sudcom uznaný za vinného však poškodzuje NBS i Slovensko,” zdôvodnil Heger význam výzvy na Kažimírovo odstúpenie. V relácii tiež naznačil, že sa vláda zaoberá kandidátmi na člena Európskeho dvora audítorov po odvolaní nominácie Martina Klusa. “Máme viacero kandidátov, budeme sa tomu venovať v máji,” povedal.