AKTUÁLNE KONIEC nákupného CENTRA? Čelí veľkým PROBLÉMOM! TO, čo sa bude DIAŤ, nemá na Slovensku OBDOBU

BRATISLAVA, SENICA – Situácia, aká nemá v histórii Slovenska obdobu. Fungujúce obchodné centrum na Záhorí posiela neznáma britská spoločnosť do dražby. Čo bude s obchodmi a čo za tým všetko stojí? Nie je pritom jediný obchodník, ktorý čelí ťažkým časom. Známa slovenská značka musela zavrieť väčšinu svojich predajní.

Do dražby smeruje obchodné centrum Kruhy Mall v Senici. Takýmto spôsobom chce problémy vyriešiť neznáma londýnska spoločnosť, ktorá si začala uplatňovať záložné právo, informuje o tom Index.

Dlhy na daniach, nároky Londýna aj mesta Senica

Nákupné centrum zjavne čelí finančným problémom. Jeho prevádzkovateľ má podlžnosti na daniach a nezverejňuje účtovné závierky, ale retailový park je stále otvorený.

Firma však nemá problém len s daniarmi. Ako približuje Index, už v roku 2019 si záložné právo na nehnuteľnosť začala uplatňovať londýnska spoločnosť Wonxo Solutions LTD. Záložné právo si na pozemky tento rok zriadilo aj samotné mesto Senica. Práve spoločnosť zo Spojeného kráľovstva navrhla poslať nehnuteľnosť do dražby.

Ide o unikát, v hre sú milióny

Ide o unikát, keďže obdobné obchodné komplexy doteraz nemali problémy. Nákupné centrum, ktorého majiteľom je developerská spoločnosť Senica Retail Park, tak môže zmeniť majiteľa netradičným spôsobom. Vyvolávacia cena? Znalec ohodnotil objekt na 4,01 milióna eur, čím sa s touto sumou dražba zaradí medzi najväčšie v regióne. Dražba je naplánovaná na 20. novembra.

Dražby obchodných domov nie sú na Slovensku obvyklé a už vôbec nie, keď ide o objekty, ktoré sú stále otvorené. Hoci v minulosti sa už niektoré cez dražbu predávali, išlo o zavreté centrá (napr. One Fashion Outlet Voderady či nákupné centrum Vega).

Nákupné centrum Kruhy Mall. Zdroj: FB/Kruhy Mall

Čo všetko ponúka Kruhy Mall a kto za ním stojí?

Ide o klasický retail park, teda obchodné centrum so samostatnými vstupmi do jednotlivých prevádzok na okraji Senice. Prvýkrát o ňom hovorili už v roku 2010, napokon centrum otvorili v júli 2019. Prvým nájomcom bola Billa. Neskôr k nej pribudla predajňa Hecht, stavebniny, herňa či čínska predajňa. Jeho celková úžitková plocha je 5436 štvorcových metrov. Za spoločnosťou Senica Retail Park stojí právnik Štefan Šalapa.

V problémoch sa topí aj známa slovenská firma, ktorej výrobky Slováci milovali, no po ošiali prišlo fiasko. Nútená bola zatvárať svoje prevádzky a prepúšťať zamestnancov. Viac čítajte nad druhej strane.

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: dražba, Fusakle, obchodné centrum Kruhy Mall, optimalizácia, ponožky, prepúšťanie, zatváranie

Súvisiace články