Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE KONIEC tradičnej POŠTY: V týchto OBCIACH a MESTÁCH bude fungovať INAK! TOĽKO na tom môžete ZAROBIŤ aj vy

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Andrej Galica, FB/Slovenská pošta

BRATISLAVA – Slovenská pošta pred časom priznala, že v niečom zaspala dobu, a teraz to musí doháňať. Po tom, čo zatvorila stovky klasických pobočiek, rozširuje po celom Slovensku novú sieť PoštaPointov. Tá nahrádza niektoré služby tradičnej pošty aj kuriérov.

V uplynulých rokoch pošta zavrela stovky kamenných pobočiek. Počnúc v malých obciach až po sídliská krajských miest. Červenú dostali tie, ktorých fungovanie nedávalo ekonomický zmysel. Pošta však vraví, že ani z týchto lokalít sa je služby nevytratia úplne. Postupne preto zavádza nové alternatívy. Jednak už pomerne dobre známe BalíkoBOXy. Ďalej ide o partnerské prevádzky tzv. Pošta PARTNER. Čo je však najzaujímavejšie, je v súčasnosti rastúca sieť PoštaPOINTov. “Budú to potraviny, kvetinárstva a iné prevádzky, ktoré budú mať záujem o takéto služby. V prvom roku to bude výdajňa balíkov a v ďalšom roku chceme doplniť aj ďalšie služby,” avizovalo začiatkom roka vedenie pošty. Plány sa už menia na realitu, a slová o potravinách či kvetinárstvach sa plnia do bodky.

Ako to bude fungovať?

Slovenská pošta v uplynulých mesiacoch hľadá pre tento projekt partnerov. A to v desiatkach lokalít – v mestách a obciach od západu až na východ. Do výzvy sa môže prihlásiť každý podnikateľský subjekt, ktorý splní podmienky. “Minimálne 2 m2 hlavne pre skladovanie zásielok a priestor pre obsluhu zákazníkova a stabilné pripojenie na internet pre technické zariadenie, ktoré poskytne Slovenská pošta,” uvádza pošta v zozname nárokov.

Nateraz spoločnosť v PoštaPoint poskytne iba základné služby:

  • Vydávanie balíkových zásielok (aj s úhradou dobierky v hotovosti alebo platobnou kartou na všetkých PoštaPOINToch).
  • V blízkej budúcnosti podaj zásielok a poštových poukazov.

Nie je to teda revolučná novinka. Obdobné výdajne balíkov v obchodoch majú už dávno viaceré kuriérske spoločnosti.

Odmena? 100 eur za vyše 300 balíkov

Obchody, či iné prevádzky, ktoré budú vo svojich priestoroch prevádzkovať výdajňu balíkov, nebude pošta odmeňovať paušálne. Ale podľa počtu zásielok. Podľa zverejnených dokumentov “0,30 eur za dodanie zásielky adresátovi”. Plus 15 centov, ak si adresát zvolí doručenie balíka na dobierku, a teda zaplatí na mieste. Buď v hotovosti alebo cez platobný terminál.

Aby si podnikateľ mesačne prilepšil aspoň o 100 eur, musí mesačne vybaviť najmenej 333 balíkov (nerátajúc možné odmeny za dobierky). Teda denne v priemere 11 balíkov v prípade, že má otvorené každý deň. Slovenská pošta už s viacerými úspešnými záujemcami uzavrela zmluvu. Napríklad s kvetinárstvom v Spišských Tomášovciach či s potravinami v Galante.

>> Kde všade Slovenská pošta chystá výdajne balíkov PoštaPoint? ZOZNAM vyše 80 lokalít nájdete na druhej strane.