Regióny Bratislava Trnava Top

AKTUÁLNE LEKÁRI po novom ODMIETAJÚ vydávať PN-ky! Čo budú Slováci robiť? Vieme, čo je za tým

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračné foto. ZDROJ: Pixabay

BRATISLAVA – Pacientov od nového roka s elektronickými PN-kami zrejme čakajú problémy. Lekári špecialisti sa totiž proti nim búria. Poukazujú na nedostatky nového systému a za súčasných podmienok odmietajú od 1. januára vydávať ePN-ky, hoci im to zákon prikazuje. 

Špecialisti združení v ZAP (Zväz ambulantných poskytovateľov) odmietajú novú povinnosť vystavovať elektronickú práceneschopnosť (PN) od 1. januára 2024 a apelujú na parlament, aby zmenil povinnosť na možnosť a predtým zabezpečil splnenie potrebných náležitostí zo strany štátnych inštitúcií. “Účinnosť novely je nutné odložiť na dobu, keď si štát splní svoje úlohy voči poskytovateľom špecializovanej ambulantnej starostlivosti (ŠAS) do takej miery, aby mali porovnateľné podklady a zdroje na vystavovanie ako všeobecné ambulancie,” uviedla prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.

Ako funguje ePN a v čom je problém?

Elektronická práceneschopnosť už funguje u praktických lekárov. Proces je jednoduchý. Namiesto papierového potvrdenia vás lekár uzná ako PN elektronicky. “Pri ePN si lekár a inštitúcie všetky potrebné údaje vymenia elektronicky, s potvrdeniami nemáte nijaké povinnosti a starosti,” vysvetľuje Sociálna poisťovňa.  Potvrdenia teda nie je potrebné prenášať ani doručovať zamestnávateľovi, ale ani do Sociálnej poisťovne.

Zamestnanec taktiež nemusí ani ukončenie PN oznamovať. Od 1. januára by však podľa ZAP mohlo byť  ukončenie PN problémom.  “Novela jednoznačne nehovorí, či praktický lekár preberie pokračovanie a ukončenie PN v prípade ak toho lekár ŠAS nebude kapacitne schopný. Pacient sa teda môže ocitnúť v situácii, kedy jeho ePN nebude mať kto ukončiť,” uvádza zväz.

ZAP poukázalo taktiež na to, že ku zmene došlo bez diskusie a súhlasu lekárov, ktorí na to nie sú pripravení. “Sociálna poisťovňa lekárov ŠAS doteraz nijako nekontaktovala za účelom spolupráce,” uvádzajú špecialisti vo svojom vyhlásení. Taktiež podotýkajú, že sieť ŠAS už dnes nedokáže kapacitne pokryť ani potrebu zdravotnej starostlivosti, a preto nová administratívny záťaž ešte viac zhorší dostupnosť ošetrenia.

Ministerka reaguje

Povinnosť vystavovať práceneschopnosť elektronicky by sa pre špecialistov mohla posunúť. V reakcii na kritiku ZAP to pripustila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). “Som pripravená o tom hovoriť, rokovať a v prípade, že sa dohodneme, tak by sme mohli posunúť účinnosť aj tejto povinnosti špecialistov ešte o rok,” povedala Dolinková. Ozrejmila, že situácia by sa mohla riešiť v parlamente pozmeňujúcim návrhom k novele zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme (NZIS).