Politika Domáce Top

AKTUÁLNE Lubyová odvolávanie ustála. V rozprave sa jej nezastal nikto z vlastných

Ministerka školstva Martina Lubyová čelí odvolávaniu v pléne Národnej rady. FOTO: TASR – Jakub Kotian

BRATISLAVA – Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) musí pred poslancami vysvetlovať prideľovanie stimulov pre projekty na výskum a vývoj. Zvolanie mimoriadnej schôdze inicovali opozičné strany SaS a OĽaNO, ktoré do podateľne Národnej rady odovzdali v piatok podpisy 38 poslancov. Jeden minister školstva už pritom kvôli otáznemu prideľovania peňazí skončil – Lubyovej predchodca Peter Plavčan (nominant SNS). 

 

21:22 Náš online je na konci. Ďakujeme, že ste mimoriadnu schôdzu parlamentu sledovali spoločne s nami. 

21:20 Ministerka školstva Martina Lubyová svoje odvolávanie ustála. Spomedzi 105 prítomných poslancov za hlasovalo iba 43, proti bolo 62. “Vyhlasujem 42. schôdzu Národnej rady za skončenú,” oznámil po hlasovaní podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd).

21:14 Veronika Remišová bola poslednou vystupujúcou. Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová následne oznámila, že nasleduje päť minútová prestávka. Po jej skončení pristúpia poslanci k hlasovaniu.

21:12 “Predpokladám, že ministerku školstva dnes neodvoláme, ale táto diskusia nebola márna,” povedala Remišová. Svoju reč, ukončila citátom Nelsona Mandelu: “Vzdelanie je najsilnejšou zbraňou, ktorou sa dá zmeniť svet.”

21:05 Slovo si opäť zobrala navrhovateľka Veronika Remišová. V záverečnom slove poukázala na to, že do rozpravy sa neprihlásil žiaden koaličný poslanec a na obranu Lubyovej nevystúpil ani žiaden člen vlády. Podľa Remišovej sa zapojili z koalície najmä poslanci SNS, a aj to iba vo faktických poznámkach. “Nebolo totižto čo obhajovať,” tvrdí.

20:30 “Vy ste si toto odvolávanie pomýlili s predvolebnou kampaňou,” reagoval na vystúpenia opozičných poslancov Dušan Jarjabek (Smer-SD). Okrem iného im vyčítal aj to, že sa nenašiel jediný, ktorý by niečo, čo sa na ministerstve školstva urobilo, pochválil.

20:10 Ján Budaj (OĽaNO) vo faktickej poznámke na margo ministrovania Martiny Lubyovej povedal, že možno aj “chcela to najlepšie, a dopadlo to ako vždy.”

19:46 Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar sa opýtal, či sa chce ešte do rozpravy niekto prihlásiť ústne. Zareagovali na to štyria poslanci. Ako prvá z nich si slovo zobrala Soňa Gaborčáková (OĽaNO).

19:42 V pléne vystupuje posledná z písomne prihlásených poslancov Anna Verešová (OĽaNO). Podľa nej zo Slovenska kvôli školskému systému odchádzajú mladí ľudia. Lubyovej pripomína aj kauzu Dankovej rigoróznej práce.

19:31 Ján Budaj podobne ako niektorí jeho predchodcovia z opozície varuje Lubyovú pred podobným osudom, ako postihol Igora Štefanova a Marian Janušeka, teda dvoch exministrov SNS z čias prvej Ficovej vlády, ktorí boli minulý rok právoplatne odsúdená v kauze tzv. “nástenkový tender.”

18:50 Slovo si zobral aj šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič. “Mám taký pocit, že vo mne najviac evokujete plagiát.” Podľa neho boli do Lubyovej vkladané veľké nádeje, avšak “ukázalo sa, že ste len jeden obyčajný plagiát, ktorý bol niekedy nádejou a zdalo sa, že môže byť zmenou k lepšiemu,” povedal. Ministerke vyčíta aj to, že stimuly dostala okrem iných aj firma, v ktorej pôsobí jej otec. Podľa Matoviča už toto samé o sebe by v civilizovanej krajine stačilo na jej odchod z funkcie.

18:42 Poslankyňa Zuzana Zimenová (SaS) vo svojom vystúpení v rozprave spomenula okrem iného aj to, že Lubyová zamestnala na ministerstve Lukáša Machalu. Jeho meno býva spájané so šírením konšpiračných teórií a hoaxov na sociálnych sieťach.

18:30 Podľa nezaradeného poslanca Martina Poliačika je dôvodom na odvolanie Lubyovej aj to, že nedokázala napraviť, čo pokazil jej predchodca v ministerskom kresle Peter Plavčan.

17:15 Poslanci SNS Eva Antošová a Juraj Soboňa reagujú na Remišovú. Vo faktických poznámkach poukázali na súvislosti medzi informáciami, na ktoré sa Remišová odvoláva, a ktoré majú pochádzať z monitorovacích správ, a na fakt, že Remišovej manžel je členom monitorovacieho výboru. Remišová sa bráni tým, že takto reagujú preto, že im došli vecné argumenty. “Áno manžel je členom monitorovacieho výboru,” priznala s tým, že ide o neplatenú funkciu. Spomínané dokumenty si podľa nej mohli pozrieť aj oni.

17:10 “My vedcov neškandalizujeme,” povedala Remišová. Podľa nej by sme mali špičkových vedcov podporovať. To, čo jej však prekáža je, “že je tu systém, keď na vede a výskume dovoľujeme parazitovať rôznym pochybným subjektom.” 

17:01 Slovo má opäť navrhovateľka Veronika Remišová. Tá poukázala aj na to, že SNS obhajuje Lubyovej škadál tak, ako kedysi obhajovala takzvaný “nástenkový tender.” Dvaja exministri za SNS boli pritom za túto kauzu odsúdení.

Veronika Remišová (OĽaNO) hovorí o priživovaní sa na vede a výskume. FOTO TASR – Jakub Kotian

16:23 Podľa Gröhlinga by sa dobrému ministrovi takýto škandál nestal. Priemerný by ho naprával. Lubyová tak nemá na svojom mieste čo robiť.

16:05 Po viac ako troch hodinách od začiatku schôdze sa konečne začala rozprava. Ako prvý vystupuje poslanec za SaS Branislav Gröhling. „Podpisujete zmluvy s firmami, ktoré nerobia výskum. A teraz to obhajujete miesto toho, aby ste to napravili,” tvrdí. Podľa opozičného poslanca je škandál, ktorému čelí Lubyová omnoho väčší ako ten, kvôli ktorému skončil jej predchodca Peter Plavčan.

15:30 Martina Lubyová skončila so svojou obhajobou. Nasledujú faktické poznámky. Nezaradený poslanec Martin Poliačik sa ministerky pýta, “ako môže dôjsť k individuálnym zlyhaniam tak, že sa takmer 100 percentne prekrývajú posudky?” Podľa Poliačika to nie je individuálne zlyhanie, ale zlyhanie systému.

15:25 Martina Lubyová sa v pléne obhajuje už viac ako hodinu. To, že by pochybila, odmieta.  “Prišla som sem ako odborníčka a stále sa to snažím riadiť ako odborníčka,” povedala. Podľa nej sa nedá v školstve očakávať systémová reforma, pokiaľ je “životnosť” každého ministra taká krátka, aká je.

14:23 Lubyová Remišovej vyčíta, že keď mala príležitosť klásť jej otázky na pôde výboru Národej rady, poslankyňa opozičného hnutia sa ho nezúčastnila. Následne Lubyova “odľahčila” schôdzu na jej odvolávanie vtipom. “Naozaj mám dojem, že ide o politizáciu,” povedala s tým, že ak by išlo o vecnú diskusiu, bol by podľa nej záujem si veci vecne vydiskutovať.

Odvolávanie ministerky školstva Martiny Lubyovej si v pléne vypočulo iba pár poslancov. FOTO TASR – Jakub Kotian

14:20 Ako oznámil podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd), do rozpravy sa písomne prihlásilo 12 zákonodarcov. Ešte predtým o slovo požiadala ministerka školstva Martina Lubyová.

14:06 Stanoviso vlády SR prezentuje minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Podľa jeho slov vláda nesúhlasí s vyslovením nedôvery Lubyovej. “Vláda pokladá pôsobenie ministerky školstva za mimoriadne kvalitné a nesúhlasí s návrhom skupiny na vyslovenie nedôvery voči jej osobe.”

14:02 Remišová skončila. Slovo dostala spravodajkyňa Eva Smolíkova (SNS).

14:01 Po zmene vo vedení rezortu školstva podľa Remišovej nevolá iba opozícia, ale aj ľudia z prostredia vládnej koalície.

13:55 Dôvodom na odvolanie Lubyovej je podľa Remišovej aj nedoriešený eurofondový škandál z leta 2017. “Napriek sľubom ministerky školstva Martiny Lubyovej zostáva väčšinu zmlúv v hodnote viac ako 160 milionov eur stále v platnosti,” povedala Remišová. Najhoršie na tom podľa nej však je, že to zaplati občania Slovenska. Podľa nej ide o najväčšie fiasko pri prideľovaní eurofondov.

13:30 Podľa Remišovej ministerka školstva obhauje záujmy súkromých firiem. Proti učiteľom či Slovenskej akadímii vied však, naopak, bojuje. Jej kauza ohľadne prideľovania stimulov je podobná tej, ktorej čelil Peter Plavčan v súvislosti s prideľovaním eurofondov.

13:07 Poslanci si na začiatku mimoriadnej schôdze odhlasovali, že rokovať dnes budú aj po 19. hodine. Úvodné slovo si zobrala opozičná poslankyňa Veronika Remišová. “Dnes budeme rokovať o mimoriadne závažných podozreniach, že peniaze ľudí, ktorí platia dane, táto vládna garnitúra rozdáva pochybným firmám,” povedala.

Otázniky nad stimulmi 

Podľa opozície ministerstvo školstva pod vedením Lubyovej pridelilo vyše 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Ako tvrdí opozičný poslanec Branislav Gröhling (SaS), medzi tridsiatkou firiem majú byť aj také, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku. Veronika Remišová (OĽaNO) sa zasa vyjadrila, že celkový systém prideľovania stimulov vyzerá ako veľmi netransparentný.

Lubyová sama odstúpiť nechce

Ako uviedol tlačový odbor rezortu školstva “ministerka školstva je pripravená na odbornú diskusiu. Je právom každého poslanca zozbierať hlasy na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady.”

Dobrovoľne však Lubyová ministerské kreslo opustiť neplánuje.“Určite nie na základe toho, že hodnotitelia nevyplnili poriadne nejaké hárky,” povedala.

Iniciovala už však interný audit na sekcii vedy a techniky rezortu školstva. Jeho závery má poskytnúť Najvyššiemu kontrolnému úradu do 30. apríla tohto roka.