Politika Kauzy Domáce Top

AKTUÁLNE Mazurek je vinný. Rasistické reči o Rómoch ho pripravili o mandát poslanca

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – A je rozhodnuté. Po takmer trojhodinovom odvolacom procese na Najvyššom súde trestný senát vyhlásil, že poslanec NR SR Milan Mazurek je vinný z prečinu hanobenia rasy, národu a presvedčenia. Najvyšší súd mu uložil pokutu vo výške 10-tisíc eur a pokiaľ ju nezaplatí, poputuje za mreže. Mazurek sa zároveň stal prvým poslancom, ktorý musí z parlamentu odísť kvôli právoplatnému odsúdeniu za úmyselný trestný čin. 

 

Rozsudok je právoplatný a nie je možné proti nemu podať odvolanie. Odvolací súd sa stotožnil s rozsudkom prvostupňového súdu a ešte pritvrdil. Mazurek tak musí zaplatiť mastnú pokutu. Pokiaľ by tak neurobil, poputuje za mreže. “Nezastaví ma to,” hovoril poslanec po vynesení rozsudku. Upriamil tiež pozornosť na to, že mu bude odobratý poslanecký mandát.

O celej veci rozhodoval trestný senát, v ktorom sedia sudcovia Peter Paluda, Martin Piovartsy a František Mozner.

Zhodou okolností rovnaký senát pred časom rozhodoval o inom poslancovi z ĽS NS – Stanislavovi Mizíkovi.  Spod obžaloby ho oslobodili a kotlebovci si vtedy pripísali ďalšie víťazstvo.

Mazurek na súde: Cítim sa absolútne nevinný

Sudca na úvod dnešného pojednávania zhrnul rozsudok Špecializovaného trestného súdu a aj námietky oboch strán. “Prioritná téma pre mňa je riešenie cigánskeho teroru na východe Slovenska,” citoval predseda senátu Najvyššieho súdu. Prečítal aj iné citáty, ktoré Mazurek ako poslanec NR SR hovoril v rádiu Frontinus. Následne prečítal dôvody na odvolanie, ako zo strany obhajoby, tak zo strany prokurátora.

Prokurátor namietal výšku trestu. Nezdala sa mu dostatočná, podľa neho je potrebné uložiť podmienečný trest a povinnosť absolvovať na vlastné náklady školenia o rómskom holokauste. Pokuta 5-tisíc eur, ktorú mu uložil ŠTS, podľa prokurátora nie je dostatočná, pretože Mazurek je poslancom s nadpriemerným platom a podľa neho by nemala takáto pokuta žiaden efekt. Súd neskôr uviedol, že obžalovaný za rok 2018 zarobil 23 544 eur a je vlastníkom bytu. Vyplýva to z jeho majetkového priznania.

Mazurek sedí pred súdom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Mazurek namietal najmä faktické pochybenia. Podľa obhajoby neboli niektoré dôkazy predložené správne, údajne má pochybnosti o autenticite nahrávky, ktorú na pojednávaní prehrával ŠTS. Prokurátor neskôr predložil nový dôkaz, nahrávku z youtube.com, ktorú zhotovil včera. Na zázname je video so zvukom z nahrávacieho štúdia z rádia Frontinus, v ktorom Mazurek hovoril napríklad o “cigánskom terore”. Obhajoba tento dôkaz namietla, nakoľko podľa nich mal byť predložený už na súde prvého stupňa. Súd nakoniec CD neprehral, podľa neho by obavy obhajoby aj tak nevymizli.

Namietal tiež znalca, ktorý podľa neho “nebol do konania prizvaný zákonne”. Namietal formu, akou zložil znalecký sľub. Najvyššiemu súdu navrhol, aby ho spod obžaloby buď to oslobodil, alebo aby prípad vrátil na ŠTS.

V záverečných rečiach zopakovali obe strany svoje návrhy. “Navrhujem zamietnuť odvolanie obžalovaného,” povedal prokurátor s tým, že navrhol podmienečný trest odňatia slobody s probačným dohľadom. Tomáš Rosina, obhajca Mazureka, navrhol buď to oslobodiť Mazureka spod obžaloby alebo vrátiť celú vec na prvostupňový súd. “Cítim sa absolútne nevinný,” povedal Mazurek vo svojom konečnom návrhu. Zdôraznil tiež, že pokiaľ ho súd uzná vinným, príde o mandát poslanca.

Rozsudok si prišiel vypočuť osobne

Na pojednávanie sa dostavil aj obžalovaný Mazurek osobne. Podporiť ho prišli aj jeho kolegovia z parlamentu Milan Uhrík, Marian Kotleba, ale aj Stanislav Mizík, ktorý bol sám nedávno obžalovaný. Kotlebovci prišli na súd v dobrej nálade.

Mazureka na súd odprevadilo viacero spolustraníkov vrátane predsedu ĽS NS. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Najmladší poslanec NR SR mal na krku obžalobu z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Tohto činu sa mal dopustiť v žilinskom rádiu Frontinus ešte v roku 2016. Prvostupňový súd ešte v roku 2018 uznal Mazureka vinným a uložil mu pokutu 5-tisíc eur s tým, že ak ju nezaplatí, poputuje do basy. Proti rozsudku sa Mazurek aj prokurátor odvolali, práve preto sa celá vec ocitla pred trestným senátom Najvyššieho súdu. Viac si môžete prečítať TU. 

Galéria
Pojednávanie na Najvyššom súde. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pojednávanie na Najvyššom súde. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Pojednávanie na Najvyššom súde. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next