Regióny Bratislava Trnava Trenčín Top

AKTUÁLNE Na Mikuláša varujú pred KALAMITOU! Veľký NÁVAL snehu a POĽADOVICA: TU to bude najhoršie

Ilustračné foto. Zdroj: zregionu.sk

SLOVENSKO – Mikuláš, podľa najnovších predpovedí, prinesie ďalšiu vlnu sneženia, ktorá by mala zasypať hlavne najteplejšie oblasti Slovenska.

Mikulášske ráno (6.12) bude na západnom a čiastočne aj na strednom Slovensku zasnežené, pričom už ráno začne sneženie spôsobovať prvé dopravné komplikácie. Najvýdatnejšia vlna sneženia by totiž mala zasiahnuť Podunajskú nížinu, kde na intenzívne sneženie nie sú veľmi zvyknutí, predpovedá portál iMeteo. Postupne by sa však sneženie malo popoludní rozšíriť do všetkých oblastí stredného a východného Slovenska. “Naďalej však bude platiť, že najvýdatnejšie sneženie sa očakáva v južných okresoch Slovenska,” podotýka portál.

Podľa iMeteo na Mikuláša nie je vylúčená ani kalamita. Na juhu Podunajskej nížiny by totiž mohlo napadnúť 10 až 20 cm čerstvého snehu. Na zvyšku západného Slovenska, s výnimkou Záhoria a Myjavy, kde sa očakáva len slabé sneženie, by malo napadnúť do 10 cm. V Žilinskom kraji by malo napadnúť do 5 cm, v Banskobystrickom kraji do 10 cm.

Snežiť bude aj vo štvrtok. Na juhu západného Slovenska môže napadnúť až okolo 30 cm čerstvého snehu. Portál však dodáva, že časť snehu sa môže topiť a vzhľadom na postup tlakovej níže nie je isté ani konečné skupenstvo.

Varujú aj pred poľadovicou

Sneženie v stredu očakávajú aj meteorológovia zo SHMÚ. “Ojedinele, v západnej polovici na mnohých miestach sneženie, na juhu lokálne aj dážď so snehom alebo dážď. Ojedinele poľadovica,” predpovedá Slovenský hydrometeorologický ústav.

SHMÚ na zajtra vydal výstrahu pred poľadovicou prvého stupňa, ktorá predbežne platí pre južné okresy od 15:00 (6.12) do 07:00 nasledujúceho rána (7.12.). “V týchto okresoch sa ojedinele očakáva tvorba poľadovice. Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra – rôzne typy vedenia..),” upozorňujú meteorológovia.

Meteorologické výstrahy platné pre 6. decembra. Zdroj: SHMÚ