AKTUÁLNE Na Slovensku vyčíňa RUDOLF: Tieto rieky rýchlo stúpajú, hrozia POVODNE?!

SLOVENSKO – Tých, ktorí očakávali po veľkonočných sviatkoch pravé, jarné počasie meteorológovia nepotešia. Nastávajúce dni totižto prinesú výrazné zhoršenie počasia a to v podobe zrážok. Podľa informácií portálu Imeteo.sk ich bude najviac od začiatku roka.

Aktualizácia o 11.20 h

Aj počas soboty bude počasie na Slovensku ovplyvňovať tlaková níž, ktorá k nám prinesie zrážky. Ich vplyvom tak začínajú predovšetkým na západe stúpať aj vodné toky. Tie sú v tejto časti nášho územia po nočnom daždi z piatka na sobotu 15. apríla nasýtené tak, že akékoľvek zrážky budú pomerne rýchlo badateľné aj na vzostupe vodných tokov a už teraz sa začínajú dostávať na úroveň povodňových stupňov. Podľa informácií meteorológov nám však výraznejšie povodne nehrozia, nakoľko zrážková činnosť v oblasti západného Slovenska ustáva a počas víkendu sa očakávajú zrážky už len v jednotkách milimetrov.

„Na západe napršalo priemerne od 30 do 50 mm zrážok, no sú lokality, kde napršalo ešte viac. Najviac zrážok spadlo v širšej oblasti Malých Karpát a v Bratislavskom kraji, kde zrážkomerné stanice za uplynulé dva dni zaznamenali od 50 do 65 mm zrážok,“ informuje Imeteo.sk.

Vodné toky začínajú stúpať

Vodné toky začali na Slovensku stúpať vplyvom výrazného nasýtenie povodí a to predovšetkým v oblasti Malých Karpát, je dosiahnutý 1. povodňový stupeň na prvom profile rieky. Úroveň 1. povodňového stupňa dosahuje rieka Blatina v Pezinku, ktorej výška je viac ako meter. Ako ďalej dopĺňajú odborníci z Imeteo.sk, stúpajú aj ďalšie vodné toky, no tempo ich rastu by sa malo zastaviť, nakoľko zrážky na našom území začali výraznejšie slabnúť a súvislé pole dažďa sa už nevyskytuje ani nad západným Slovenskom.

„Aktuálne najvýraznejší rast vykazuje Dunaj. V Bratislave stúpol Dunaj za 24 hodín už o 1,5 metra a do večera by mal ešte o ďalší meter stúpnuť. Očakáva sa, že Dunaj bude kulminovať počas noci alebo v skorých ranných hodinách na hodnote okolo 600 cm, pod 1. povodňovým stupňom,“ dodáva Imeteo.sk.

Zrážky treba očakávať aj počas víkendu

Rátať s nimi treba v priebehu soboty i nedele. „Počítajte s tým, že v priebehu dnešného dňa sa objavia ďalšie prehánky a občasný dážď, ktoré by mali zasiahnuť viaceré oblasti Slovenska. Zrážky však prinesú už len maximálne do 10 mm. Počas popoludnia hrozia aj búrky a to predovšetkým na východnom Slovensku. Neočakávajú sa búrky s nebezpečnými sprievodnými javmi, „ informuje Imeteo.sk.

 

Aktualizácia o 19.30 h

Slovensko vo štvrtok 13. apríla zasiahla vlna výrazného dažďa, ktorý bude podľa meteorológov ešte výraznejší a spôsobovať môže ďalšie problémy. Zrážok však bude čoraz viac pribúdať, čo môže skomplikovať situáciu predovšetkým v západnej časti nášho územia. „Doteraz najviac zrážok spadlo v Perneku na Záhorí, kde zrážkomerná stanica zaznamenala už 11 mm. Druhou najupršanejšou lokalitou je oblasť Malaciek a Bratislavy, kde sa zrážkové úhrny pohybujú od 5 do 10 mm,“ informuje Imeteo.sk.

Zrážky budú pribúdať

Očakávať ústup zrážok nemôžeme ani počas nastávajúcich hodín, budú naopak ešte intenzívnejšie. Dôvodom je tlaková níž, vôkol ktorej sa bude otáčať rozsiahle zrážkové pole a to hneď v niekoľkých vlnách. „Prvá výraznejšia vlna zrážok zasiahne už v noci západné Slovensko a výrazne bude pršať počas celého piatka. Ďalšie zrážkové vlny sa očakávajú v noci na sobotu a počas víkendu. V nedeľu zrážky začnú výraznejšie slabnúť. Do tej doby počítajú numerické modely s výraznými zrážkovými úhrnmi, ktoré, ako vidieť na mape, zasiahnu predovšetkým západné Slovensko,“ dopĺňa Imeteo.sk.

Ako na tom bude východné a stredné Slovensko?

Na východe nebudú zrážky výrazné a naprší tam od 5 do 15 mm zrážok, na strednom Slovensku spadne od 20 do 50 mm zrážok, avšak čím západnejšie sa budú jednotlivé miesta nachádzať, tým viac zrážok treba aj očakávať. Najviac zrážok sa očakáva na rakúsko-slovenskom pohraničí, kde podľa najaktuálnejších predpovedí by práve tu mohlo spadnúť až okolo 100 mm zrážok.

Dážď zodvihne aj toky riek

Výdatné zrážky by mali postupne začať spôsobovať problémy aj na vodných tokoch. Na západe Slovenska totiž za nasledujúce 4 dni spadne toľko zrážok, ako spadlo za prvé 3 mesiace tohto roka. „Vodné toky tak budú poriadne nasýtené a medzi prvými by mali stúpať rieky a potoky v oblasti Malých Karpát. Postupne treba počítať aj so vzostupom Dunaja. V Rakúsku a v Alpách sa totiž taktiež očakávajú výdatné zrážky,“ uvádza na záver Imeteo.sk.

Ilustračné foto: ZDROJ: Pexels/Ave Calvar Martinez

Od západu pribúda totižto oblačnosť a na západnom Slovensku už aktuálne prevláda prevažne oblačné až zamračené počasie. Súvis má s blížiacou sa tlakovou nížou, ktorá bude mať zaujímavý priebeh a zároveň bude ovplyvňovať počasie na našom území niekoľko nastávajúcich dní. Táto tlaková níž dostala pomenovanie „RUDOLF“, ktorá sa v nasledujúcich dňoch bude presúvať cez Balkán a Maďarsko smerom nad Slovensko, kde sa jej stred bude nachádzať v piatok. Slabnúť začne až v nedeľu, kedy by mala postupne zaniknúť.

Tlakový níž už začína ovplyvňovať počasie aj u nás a postupne prinesie rozsiahle zrážkové pole. Tieto rozsiahle zrážky sa budú obtáčať okolo tlakovej níže, pričom zasiahnu najmä západné Slovensko.  „Na západe spadne zrážok najviac, zatiaľ čo smerom na východ bude zrážok čím ďalej, tým menej,“ informuje Imeteo.sk.

Spadnúť by malo najviac zrážok od začiatku roka

Numerické modely poukazujú, že najviac zrážok by sa malo vyskytovať v oblasti Malých Karpát. Tu sa prejaví aj náveterný efekt. „Spadnúť by tu mohlo až okolo 80 mm zrážok. Veľmi výdatné zrážky sa však očakávajú na celom západnom Slovensku, kde by malo do nedele priemerne spadnúť od 50 do 80 mm, čo je najviac od začiatku roka,“ dopĺňa Imeteo.sk.

Viac o téme: aktualizované, aktuálne počasie, počasie na víkend, počasie od 14. apríla, počasie Slovensko, výdatné zrážky

Súvisiace články