Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Na Slovensko sa valí BIRUTA! Počasie rozdelí krajinu: Niekde BÚRKY, inde ochladenie aj SNEH

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO – Počasie je v posledných dňoch ako na hojdačke a na veľký zvrat sa treba pripraviť aj v najbližších hodinách. Na Slovensko sa valí tlaková níž, ktorá dostala meno Biruta. Tá má spôsobiť veľké rozdiely v počasí v jednotlivých častiach krajiny. Niekde prinesie vlnu výdatného dažďa a ochladenie, inam zase búrky.

Ako informuje portál iMeteo.sk, tlaková níž mieri do našej oblasti od Jadranského mora a prvé zrážky prinesie už v utorok. Pršať by malo už počas dňa, a to predovšetkým na západnom Slovensku. Zhoršenie situácie nastane v noci z utorka na stredu, kedy by sa malo rozpršať postupne na celom našom území. V priemere by malo spadnúť 10 až 20 mm zrážok, no na západe môže byť úhrn zrážok 20 až 30 mm.

Pripravte sa na búrky aj sneženie

Počas stredy by počasie malo priniesť rôzne zvraty a prekvapenia. V prvom rade bude krajina rozdelená na teplejšie a chladnejšie lokality. Kým na východe bude teplejšie s teplotami od 9 do 15 stupňov, na západe a v Žilinskom kraji sa očakávajú teploty len od 3 do 9 stupňov.

Na juhovýchode Slovenska sa v stredu môžu dokonca tvoriť búrky, v oblasti severozápadného Slovenska hrozí aj sneženie. Hranica sneženia by mohla klesnúť na 500 metrov, čo znamená, že snehovú prikrývku netreba čakať len na horách, ale napríklad aj v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

Vyzerá to tak, že kabáty a teplejšie oblečenie ešte netreba odkladať, pretože sa vám v najbližších dňoch zídu. Hlavne na západe krajiny treba rátať so zimou a nepríjemnými nižšími teplotami. Počas noci môže dokonca aj mrznúť.