Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE VAROVANIE Národnej banky: Slováci, na túto NOVINKU si dávajte obrovský POZOR! Inak prídete o PENIAZE

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay, úprava zregionu.sk

SLOVENSKO – Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na množiace sa podvodné investičné ponuky, ktoré zneužívajú známe mená a značky. Po novom na to využívajú aj vierohodne pôsobiace “deepfake” videá. Práve v tom číha veľké nebezpečenstvo rýchlo sa rozvíjajúcej umelej inteligencie.

Národná banka Slovenska v poslednom čase zaznamenala čoraz častejšiu, „tienistú“ stránku využívania umelej inteligencie a dnešných softvérových možností – takzvané deepfake videá. Sú veľmi ťažko rozoznateľné od reality a šíria sa najmä prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram, TikTok, platformy X (bývalý Twitter), alebo na YouTube. Podvodníci naďalej používajú aj články a fotografie.

Podvodná investičná ponuka môže mať napríklad tieto znaky:

  • Používa logo podobné či totožné s obchodnou značkou významnej spoločnosti či podobizeň všeobecne známej osobnosti, napr. politika, športovca či celebrity, čím sa snaží pôsobiť dôveryhodne.
  • Používa reálne fotografie či upravené videá.
  • Je často „na pulze dňa,“ využíva aktuálne témy. Napríklad, nedávne kolísanie cien energií zapríčinilo, že podvodníci ponúkali možnosť pasívneho príjmu vďaka investovaniu vyššej sumy do energetických komodít. V posledných mesiacoch bola zneužitá obchodná značka spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s., SLOVNAFT, a.s. a českej spoločnosti ČEZ, a. s. Zajtra to môže byť úplne iná, aktuálna téma.
  • Má formu novinového článku,  v ktorom je zneužité logo renomovanej novinovej redakcie.
  • Obsahuje falošné recenzie a príbehy konkrétnych ľudí.
  • Je umiestnená mimo oficiálne webové sídlo spoločností, na ktoré odkazuje a zároveň má webový odkaz spravidla zahraničnú koncovku ako napríklad: .ru, .app, .tech a iné.
  • Vytvára na čitateľa psychologický nátlak, v rámci ktorého vyzýva na rýchle konanie s použitím výrazov ako napr. „Poponáhľajte sa, k dispozícii je posledných 5 miest“ alebo „máte už iba 5 hodín na využitie tejto príležitosti“.
  • Sľubuje nereálne vysoké výnosy a minimálne riziko.
  • Často odkazuje na internetové stránky, kde vyzýva k registrácii, v rámci ktorej majú užívatelia zadať svoje osobné a platobné údaje, ktoré sú následne zneužité, prípadne priamo požadujú zaslanie peňažných prostriedkov.

Toto už po novom neplatí

Ešte donedávna bol relatívne spoľahlivým spôsobom odhalenia podvodného článku zlý, mechanický  preklad z cudzieho jazyka a používanie neštandardných formulácií. “Toto už neplatí, automatické preklady už bývajú veľmi kvalitné,” podotýka NBS.

NBS upozorňuje všetkých, ktorí sa s uvedenými či obdobnými podvodnými investičnými ponukami stretli, aby takéto príspevky a webové stránky ignorovali a predovšetkým odmietli registráciu a nezadávali žiadne osobné a platobné údaje.

Odporúča tiež podvodné ponuky nahlásiť NBS alebo priamo orgánom činným v trestnom konaní a v prípade ponúk šíriacich sa prostredníctvom sociálnych sietí aj jej administrátorovi. “Obozretnosť je potrebné zvýšiť v prípade, ak subjekt, s ktorým komunikujete alebo s ktorým plánujete vstúpiť do zmluvného vzťahu, nemá na výkon svojej činnosti na území Slovenskej republiky udelené povolenie NBS,” upozorňuje banka. Tieto povolenia je možné overiť na internetovej stránke subjekty.nbs.sk.