AKTUÁLNE Nebezpečné počasie už pácha ŠKODY! Centrum Bratislavy zasiahla nezvyčajná VÍCHRICA: Desivé svedectvo

SLOVENSKO – Slovenskom prechádza studený front. Ten už do našej oblasti prináša zrážky, búrky, ale hlavne ochladenie a nebezpečný vietor. 

Aktualizované 17:55 – Po prechode studeného frontu sa už na západe Slovensko výrazne ochladilo. Na mnohých miestach sa za krátku chvíľu teploty prepadli aj o 10 °C až 13 °C.

Aktualizované 17:15 – Počasie na Slovensku začína byť nebezpečné. Aktuálne naším územím prechádza výrazný studený front, ktorý prináša aj búrky. Najväčším problémom je ale silný vietor, ktorý už začal páchať prvé škody. „V Bratislave sa nedávno vyskytla prachová víchrica, ktorá rozvírila prach v centre Bratislavy. Mnohí obyvatelia nášho hlavného mesta uviedli, že všade navôkol bol prach a viditeľnosť sa výrazne v dôsledku tejto prachovej búrky znížila. Vietor v Bratislave dosiahol rýchlosť 18 m/s, čo je 65 km/h,“ informuje o tom iMeteo.

Teraz vietor silnie najmä na Považí, kde dokonca už vyvracia prvé stromy. Tie spadli na cestu v Orlovom, prímestskej časti Považskej Bystrice. Odborníci odporúčajú situáciu nepodceňovať, byť ostražití, a pri prechode frontu cez vašu obec alebo mesto sa radšej zdržiavať doma v bezpečí.

Varovanie pred vetrom

11:00 – Na nepriaznivé počasie upozornil portál iMeteo s tým, že prvá polovica soboty bude pokojná s teplotami, ktoré sa budú šplhať až k +20 °C. Zvrat príde okolo 15. hod., kedy studený front začne postupovať cez naše územie. Na jeho čele sa bude vyskytovať silný nárazový vietor, ktorý môže byť nebezpečný. „Najsilnejšie nárazy by mal vietor dosahovať na južnom a západnom Slovensku, kde sa poryvy vetra budú pohybovať ojedinele až do 90 km/h. Na zvyšku územia bude vietor slabší,“ predpovedá portál.

Čelo studeného frontu má zároveň priniesť zrážky, ojedinele aj búrky. Tie by mali byť slabšie, pričom hrozia najmä na severozápade územia. „Búrky sa teda vyskytnúť nemusia, no čo sa celkom určite vyskytne sú zrážky. Studený front prinesie plošný dážď, ktorý prinesie do 10 mm, v Žilinskom a v Prešovskom kraji ojedinele aj okolo 15 mm,“ píšu odborníci.

SHMÚ pre dnešok vydal výstrahy 1. stupňa pred vetrom, ktoré platia v okresoch na západnom Slovensku od 15. do 21. hod.

Zdroj: SHMÚ

Nedeľa prinesie zimné počasie

Za studeným frontom sa začne nasúvať od severozápadu až severu studený vzduch, čo výrazne zníži teplotu aj hranicu sneženia, ktorá poklesne na úroveň približne 500 metrov. V nedeľu ráno sa tak na severe môžu objaviť aj snehové vločky. V noci na pondelok budú teploty klesať až pod bod mrazu. Ovocinári tak musia byť opäť v strehu.

Viac o téme: aktualizované, búrky, ochladenie, počasie, predpoveď počas, sneženie, vietor

Súvisiace články