Kategórie Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

AKTUÁLNE Obávané INFEKČNÉ ochorenie opäť vyčíňa aj na Slovensku! Susedia hlásia viaceré úmrtia: Kvôli TOMUTO sa opäť šíri

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

BRATISLAVA – Naprieč Európou sa šíri obávaný čierny kašeľ. V Rakúskom meste Graz zomrelo na toto ochorenie len mesačné dieťa, dve prípad úmrtí eviduje Česko. Napriek povinnému očkovaniu prípadov Čierneho kašľa pribúda aj na Slovensku.

Koncom februára bolo u nás  zaznamenaných 123 prípadov. Hoci mnohí rodičia vírus a očkovanie proti nemu podceňujú, napríklad v roku 2014 na následky ochorenie zomrel novorodenec aj na Slovensku.

Podľa odborníkov je za stúpajúcim počtom prípadov najmä nižšia miera zaočkovanosti. Ochorenie sa vyskytuje predovšetkým u detí do jedného roka, no ohrozuje aj dospelých. Prípadov Čierneho kašľu nepribúda len u nás, nárast evidujú aj ďalšie európske krajiny.

Za najúčinnejšiu prevenciu sa pokladá očkovanie, ktoré je u nás povinné. Napriek tomu nezaočkovaných detí pribúda. Ochorenie najviac ohrozuje práve nezaočkovaných, no aj zaočkované deti do jedného roka. veľký problém predstavuje pre detských pacientov s autoimunitných ochorením, ako napríklad rakovina, ktoré nemôžu byť očkované, a pred ochorením ich chráni len spoločná imunita.

Dusivý kašeľ až vykašliavanie krvi

Všeobecná lekárka Iveta Plšeková vysvetľuje, že Čierny kašeľ sa z času na čas objaví v populácii. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou a najviac ohrozuje najmenších pacientov, ktorí ešte nemajú dostatočne vyvinutú imunitu. Prejavuje sa podobne ako iné respiračné choroby nádchou, hlienmi a kašľom. Pacientom sa môžu zapáliť aj spojivky. “Neskôr nastupuje veľmi dusivý kašeľ, vytvára sa veľa hlienov, človek má problém s dýchaním. Zle je už vtedy, keď človek vykašle aj krv, prípadne ak má sípavé dýchanie,” vysvetľuje MUDr. Plšeková na sociálnej sieti. Pacient môže mať “kikiríkavý” kašeľ, po ktorom sa nedokáže nadýchnuť. Ochorenie môže prerásť až do zápalu pľúc.

Problém je v zaočkovanosti

Napriek tomu, že očkovanie je voči čiernemu kašľu povinné, počet detí, ktorých rodičia zaočkovať dajú, postupne klesá. Zaočkovanosť proti čiernemu kašľu, záškrtu a osýpkam v niektorých krajoch či okresoch na Slovensku klesla pod 95 percent, teda pod hranicu kolektívnej imunity. “Zvýšené počty prípadov niektorých infekčných ochorení, ako je napríklad čierny kašeľ, sa zvyknú cyklicky objavovať zhruba každých päť rokov. Približne tak dlho trvá, kým počet vnímavých ľudí v populácii vzrastie natoľko, že sa ochorenie dokáže ľahšie šíriť. Vnímavú populáciu tvoria ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní, ako aj osoby, u ktorých časom došlo k významnému poklesu ochranných protilátok,” poznamenala hlavná hygienička Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Tatiana Červeňová.

Najciteľnejšie je to v okrese Levoča. Problém mali aj okresy ako Prievidza, Myjava a Nove Mesto nad Váhom, kde sa ešte v roku 2020 pohybovala zaočkovanosť pod 90%. Veľké riziko predstavujú v týchto lokalitách epidémie chorôb. Za nízkou zaočkovanosťou je podľa odborníkov aj odpor rodičov a nedôvera voči lekárom a farmaceutickým firmám. Očkovanie sa v minulosti mylne spájalo s autizmom a ďalšími autoimunitnými ochoreniami.